Розмір шрифту

A

Інадаптація

ІНАДАПТА́ЦІЯ (лат. in — префікс, що означає заперечення, відсутність чогось або проникнення в щось і адаптація) — еволюційне перетворення, при якому пристосування до певних умов існування призводить до виникнення внутрішніх протиріч в організмі, що перешкоджають подальшому його вдосконаленню. При цьому відношення між змінюваними і пов’язаними з ними структурами залишаються сталими, не зазнає змін також заг. біол. організація. Поняття «І.» запропонував 1873 В. Ковалевський, який уперше описав інадаптивну еволюцію на прикладі філогенет. перетворень кінцівок парнокопит. ссавців. У зв’язку з пристосуванням до швидкого бігу по щільному ґрунту в копитних відбувалася редукція бічних пальців. У деяких форм (Anthracotherium, Entelodon та ін.) вона завершувалася швидше, ніж відповідна перебудова зап’ястя і передплесна, в результаті чого формувалася механічно неміцна кінцівка. Вважають, що це могло стати однією з причин вимирання форм при конкуренції з тими парнокопитними, еволюц. перетворення кінцівок яких відбувалися повільніше, але гармонійно. Природ. відбір сприяє будь-якій зміні, яка підвищує пристосованість організмів на певному етапі, але така зміна при подальших еволюц. перетвореннях може виявитися неефективною, тобто адаптивна зміна може з часом стати інадаптивною. Інадаптивність можна спостерігати не лише на рівні організму, а й на рівні популяції чи угруповання. У складній системі неможливо поліпшити один параметр, не вплинувши на інші і не знизивши заг. життєздатності, водночас спостерігають певну стійкість структур і функціон. кореляцій. Відповідно до принципу адаптив. компромісу, сформульованого О. Расніциним, процес адаптації має обмеження: оптимізація будь-якої системи, що розвивається, за кожним окремим параметром супроводжується зменшенням її оптимальності за всіма іншими параметрами. Отже, оптимізація будь-якої біол. системи можлива лише в порядку досягнення компромісу між суперечливими вимогами оптимізації різних її параметрів і цілим. Якщо ці вимоги різні, то прогресивна оптимізація кожного з параметрів виявить їхню суперечливість. Досягнутий рівень адаптив. компромісу не може бути змінений без тимчас. втрати пристосованості. Отже, еволюц. процес складається з 3-х етапів: І. (однобічна зміна за умов однобіч. відбору), евадаптація (доведення організації до всебічно пристосованої при відповід. зміні відбору), стазис (тривале стійке існування).

Додаткові відомості

Рекомендована література

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2011
Том ЕСУ:
11
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
13315
Вплив статті на популяризацію знань:
Бібліографічний опис:

Інадаптація / О. М. Міхєєв // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2011. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-13315.

Inadaptatsiia / O. M. Mikhieiev // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2011. – Available at: https://esu.com.ua/article-13315.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору