Закарпатський народний хор заслужений академічний — Енциклопедія Сучасної України

Закарпатський народний хор заслужений академічний

ЗАКАРПА́ТСЬКИЙ НАРО́ДНИЙ ХОР Заслужений академічний Створ. 1945 в Ужгороді як Закарп. ансамбль пісні і танцю (від 1946 – у складі Закарп. філармонії), реорганіз. 1947 в Закарп. нар. хор. Від 1959 – заслужений, від 2009 – академічний. У складі – хор., танц. та оркестр. групи. Від поч. створення хору його худож. кер. та гол. диригентами були М. Добродєєв, П. Милославський, М. Кречко, М. Попенко, О. Щербатий, П. Сокач, З. Корінець, М. Вігула; гол. балетмейстерами – В. Ангаров, Л. Купін, В. Калінін, М. Ромадов, О. Опанасенко, І. Литвиненко, І. Попович. У різний час у хорі працювали А. Баглаєнко, Т. Бартфай, Н. Боднар, Л. Вайзер, Н. Гораль-Пономаренко, В. Даньо, Б. Єременко, В. Кітченко, П. Куштан, П. Матій, І. Опаленик, К. Попович-Лабик, М. Сеніна, М. Форіш, М. Ходанич та ін. Хор – єдиний в Україні профес. колектив, що пропагує і збагачує не лише укр. пісенну й хореогр. культури, а й мист-во нац. меншин на Закарпатті. У репертуарі – укр., словац., угор., чес., румун., нім. та рос. нар. пісні і танці. Візитівками колективу стали такі твори, як «Верховино, світку ти наш», «Ой на плаю вівці пасуть», «Гей, на високій полонині», хореогр. картинки «Вівчарі на полонині», «Березнянка», «Тропотянка» та ін. Випустив 11 грамплатівок, 3 компакт-диски. Має фонд. записи на Укр., Зх.-нім. радіо, телебаченні. Про хор знято 4 докум. фільми. Гастролі в Україні та за кордоном. Нині худож. кер. і гол. диригент – Н. Петій-Потапчук (від 2006), гол. балетмейстер – К. Балог (від 1971).

Літ.: Кречко М. Заслужений Закарпатський народний хор. К., 1959; Хланта І. Історія Закарпатського народного хору. Уж., 1994.

В. М. Гірник

Статтю оновлено: 2010

Покликання на статтю
В. М. Гірник . Закарпатський народний хор заслужений академічний // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2010. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=14624 (дата звернення: 15.05.2021)