Замкова гора — Енциклопедія Сучасної України

Замкова гора

ЗА́МКОВА ГОРА́ (Киселівка, Флорівська гора) – історична місцевість у Києві. Є останцем київ. плато (вис. 90–100 м) з крутими схилами. Відокремлена від осн. київ. плато урочищем Гончарі-Кожум’яки, від Старокиїв. гори – вузьким яром, від г. Щекавиця – річищем Глибочиці (нині вул. Верхній Вал і Нижній Вал). Назви пов’язані із замком (знаходився тут від 14 ст.), прізвищем остан. польс. воєводи Києва А. Киселя (мав резиденцію в серед. 17 ст.), Флорів. Свято-Вознесен. монастирем (володів від 1-ї пол. 19 ст.). Оскільки З. г. мала вигідні природні умови для проживання, її заселено ще за часів трипільської культури (3 тис. до н. е.). У ході археол. розкопок виявлено матеріали підгірців. типу (5–4 ст. до н. е.), античні вироби (4–3 ст. до н. е.), залишки зарубинецької культури (рубіж ер), матеріали серед. 1 тис. н. е. і 9–17 ст. На думку Б. Рибакова, на З. г. розміщувалося поселення князя Кия до побудови ним укріплень на Старокиїв. горі. У давньорус. період на цій тер. розташовувався великий ремісн. посад, що засвідчують залишки ремісн. осередків, рештки мурованих споруд. У 14–17 ст. сюди переміщено дитинець Києва, зведено потуж. дерев’яний замок – резиденцію князя (згодом – воєводи), місце розташування військ. гарнізону. 1482 замок захопив і зруйнував крим. хан Менглі-Ґірей, 1532–45 його відновлено і перебудовано: мав 15 триповерх. дерев’яних башт із гарматами, Драб. браму з ланцюг. мостом (до Андріїв. узвозу) та Воєвод. браму (до Житнього торгу). На одній із веж, повернутих у бік Подолу, встановлено великий годинник. У замку діяли 3 православні церкви й костел. Після пожежі в серед. 17 ст. його не відновлювали у зв’язку з буд-вом нової київ. фортеці. У 1-й пол. 19 ст. тер. З. г. передано під кладовище Флорів. Свято-Вознесен. монастирю. Бл. 1835 збудовано велику муровану стіну, 1854–57 – церкву Св. Трійці (зруйнована 1935). Нині це заповідна археол. територія.

Літ.: Толочко П. П. Історична топографія стародавнього Києва. 1970; Івакін Г. Ю. Історичний розвиток Києва XIII – середини XVI ст. 1996; Климовский С. И. Замковая гора в Киеве: пять тысяч лет истории. 2005 (усі – Київ).

Г. Ю. Івакін

Статтю оновлено: 2010

Покликання на статтю
Г. Ю. Івакін . Замкова гора // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2010. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=14852 (дата звернення: 21.06.2021)