Розмір шрифту

A

Криптографічний захист інформації

КРИПТОГРАФІ́ЧНИЙ ЗА́ХИСТ ІНФОРМА́ЦІЇ  — різновид захисту інформації з обмеженим доступом, розголошення якої завдає (або може завдати) шкоди державі, суспіль­ству чи особі. Криптографічний захист інформації реалізують шляхом перетворення інформації з використанням спеціальних (ключових) даних з метою приховування (або відновлення) змісту інформації, підтвердження її справжності, цілісності, авторства тощо. В Україні діє Положення про порядок здійснення криптографічного захисту інформації, затверджене Президентом України 1998 року (із подальшими змінами та доповненнями).

До засобів криптографічного захисту інформації належать апаратні, програмні та апаратно-програмні системи і комплекси, що реалізують криптографічні алгоритми перетворення інформації; захищають від нав’язування неправдивої інформації, включаючи засоби імітаційного захисту та електронного підпису; призначені для виготовлення та розподілу ключових документів, які використовують у засобах криптографічного захисту інформації, незалежно від виду носія ключової інформації; входять до систем та комплексів захисту інформації від несанкціонованого доступу. Сукупність засобів криптографічного захисту інформації, необхідної ключової, нормативної, експлуатаційної та іншої документації (зокрема тієї, що визначає заходи безпеки), використання якої забезпечує належний рівень захищеності інформації, що обробляється, зберігається або передається, становить криптографічну систему (криптосистему). Засоби криптографічного захисту інформації та криптосистеми можуть перебувати у державній і недержавній власності.

В Україні створено систему криптографічного захисту інформації, яка є сукупністю органів, підрозділів, груп, чия діяльність спрямована на забезпечення криптографічного захисту інформації, та підприємств, установ і організацій, що розробляють, виробляють, експлуатують і розповсюджують криптосистеми та засоби криптографічного захисту інформації. Державну політику щодо криптографічного захисту інформації реалізує Департамент спеціальних комунікаційних систем та захисту інформації СБУ. Спеціальними інструкціями встановлено умови та правила підприємницької діяльності (ліцензійні умови), пов’язаної з розробленням, виготовленням, ввезенням, вивезенням, реалізацією та використанням засобів криптографічного захисту інформації, а також надання послуг із криптографічного захисту інформації та контроль за їхнім дотриманням. Департамент спеціальних комунікаційних систем та захисту інформації СБУ є уповноваженим державним органом, який видає ліцензії на провадження діяльності в галузі криптографічного захисту інформації. Порушення порядку здійснення криптографічного захисту інформації суб’єктами підприємницької діяльності, установами, організаціями, посадовими особами, громадянами карається відповідно до законодавства України.

DeepSeek — китайська компанія, яка спеціалізується на розробці потужних моделей штучного інтелекту.

Рекомендована література

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
січ. 2025
Том ЕСУ:
15
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
1575
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
1 135
цьогоріч:
411
Бібліографічний опис:

Криптографічний захист інформації / В. О. Горобцов // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014, оновл. 2025. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-1575.

Kryptohrafichnyi zakhyst informatsii / V. O. Horobtsov // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014, upd. 2025. – Available at: https://esu.com.ua/article-1575.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору