ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Зміїний

ЗМІЇ́НИЙ (грец. Φίδονισι — Фідонісі) — острів у північно-західній частині Чорного моря, у Кілійському районі Одеської області. Знаходиться за 37 км на Сх. від Кілій. гирла Дунаю. Площа 19,8 га, фіз. пл. з крутосхилами берегів 23,3 га. Найвища точка о-ва — 39,4 м. Контур З. — ромбоїд із п-овом, обмежений розломами. Узбереж. рельєф. скел. порід — абраз.-обвал. із зсувами; платоподібна внутр. денудац. поверхня нагадує конус, має ерозійні улоговини. О-в є окраїн. горстом герцин. Добруджі, складений переважно палеозой. конгломерато-брекчіями з тонким кайнозой. покривом без лесів, які розмито. У р-ні З. у Чорному морі на шельфі є значні поклади газу і нафти. Клімат помір., степ. Середньорічна кількість опадів 350 мм. Рослинність трав’яна мезофітно-степ., у минулому на лесах лісостеп. Тварин. світ багатий донною і рибною мор. та переліт. орнітол. фауною, бідний комахами (через вітри) і дріб. ссавцями (через ізольованість). Є домашні тварини, завезені людьми. Плазунів немає (змія у назві о-ва — тотем. образ давньогрец. героя-божества Ахілла, на честь якого тут стояв храм; його руїни розібрані у 19 ст. під час будівництва маяка). До освоєння людьми З. був пташиним базаром, білим від посліду, звідки ін. грец. назва о-ва — Левке. Від 6 ст. до н. е. З. — давньогрец. колонія. Від 1 ст. до н. е. — у складі Рим. імперії, від 456 — Візантії, від 15 ст. — Туреччини, від кін. 18 ст. — Рос. імперії, 1859–1944 — Румунії, від 1948 — УРСР. 2004 виникла дипломат. суперечка щодо розмежування виключ. екон. зон у межах шельфу о-ва між Румунією та Україною. 2009 Міжнар. суд ООН запропонував нову лінію мор. кордону без врахування З. як укр. суходолу, що істотно не відрізняється від запропонов. рад. стороною на переговорах про розмежування з Румунією 1987. Нині на З. у вахт. режимі працюють маяк, прикордон. підрозділ, глибоковод. причал із транспорт. службами, наук. лаб., пошта, магазин, б-ка, музей, готель. Частина о-ва і прилеглої акваторії входить до складу однойм. загальнозоол. заказника (від 1998). Має атрактивно-пізнав. і рекреац. значення.

Рекомендована література

  1. Острів Зміїний. Природа і люди. К., 2008;
  2. Пащенко В. Острів Зміїний. Природа, мешканці, землеустрій. К., 2008;
  3. Острів Зміїний та шельф: просторово-часова динаміка геоекологічного стану. Сф., 2009.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
10
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
16367
Вплив статті на популяризацію знань:
90
Бібліографічний опис:

Зміїний / В. М. Пащенко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2010, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-16367.

Zmiinyi / V. M. Pashchenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2010, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-16367.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору