>
ЗООЛОГІ́ЧНИЙ МУЗЕ́Й
ЛЬВІ́ВСЬКОГО
УНІВЕРСИТЕ́ТУ
Засн. наприкінці 18 ст. як природн. кабінет при каф. натурал. історії. 1805 проф. Б. Аке (зав. від 1785) перевіз колекції до Яґеллон. ун-ту в Кракові. 1823 відновив діяльність у Львові як кабінет натурал. історії з ініціативи Ф. Дівальда. Основою його фондів стали дублети з імператор. колекцій у Відні та колекція львів. аптекаря К. Салямона. Зібрані Ф. Дівальдом експонати (8 тис. од.) впорядкував проф. М. Штекер. 1848 у зв’язку з диференціацією природн. наук частину експонатів передано на каф. техніки, згодом – до Вищої рільн. школи в Дублянах. 1885 реорганіз. Б. Дибовським у Зоол. музей. У цей період кількість залів збільшено до 5-ти. Основу фондів склали малакол. та гідробіол. збори вченого з оз. Байкал, Далекого Сходу, Камчатки, а також околиць родового маєтку Дибовських. Згодом вони поповнені колекціями молюсків Каспій. моря, а також з Галичини й Литви В. Дибовського; мушель мор. молюсків графа Й. Дідушицького (258 найменувань); мушель мор. молюсків, голкошкірих і риб з Червоного, Адріатич. і Середзем. морів, зібраних експедицією принца Монако та співроб. біол. станцій Неаполя й Трієста; скелетом мор. корови (подарований мешканцями о-ва Берінґа); ентомол. колекціями, зокрема цикад і клопів світ. фауни Е.-Ф. Гермара, зразками з зібрань Фібера, Ешольца, Ферстера, колекцією метеликів Європи О. Штодінгера. 1935–36 фонди збагачено рептиліями, павукоподібними, птахами і ссавцями з Африки
внаслідок експедиції проф. Я. Гіршлера в Ліберію; 1952 – подарованими М. Водзіцькою колекціями афр. тварин, ріг антилоп зі Сх. Африки, а також козлів і баранів з Тянь-Шаню. У 2-й пол. 20 ст. формуванню музею сприяла активна участь його співроб. у числен. експедиціях, зокрема на Кавказ, Алтай, у Крим, Карпати, Казахстан, країни Далекого Сходу. Нині у фондах – понад 40 тис. од. зберігання. До унікал. експонатів належать губки, ракоподібні й молюски з оз. Байкал, серед яких 6 лекто- та паралектотипів, птахи з Перу, зібрані Я. Калиновським, колекція комах А. Ульяновського, колекції метеликів Галичини С. Петруського, Японії, Далекого Сходу, Паміру, Кавказу та Австралії – Л. Лясоти, збори з Антарктиди тощо. Від 1997 при музеї діє Зх.-укр. орнітол. станція.
Літ.: Страутман Ф. Й., Ялинська Н. С. Зоологічний музей Львівського державного університету ім. І. Франка: Короткий путівник. Л., 1960; Шидловский И. В., Павлюк Р. С., Романова Х. И., Вознюк М. Н. Байкальские сборы Б. И. Дыбовского в коллекциях Зоологического музея Львовского госуниверситета // Моллюски. Проблемы систематики, экологии и филогении: Мат. 4-го (13-го) совещания по изучению моллюсков (наземных, пресноводных и морских). С.-Петербург, 27–29 октября 1998. С.-Петербург, 2000; Шидловський І. В. Становлення та раритети Зоологічного музею імені Бенедикта Дибовського // Наук. зап. Держ. природознав. музею. Л., 2003; Затушевський А. Т., Шидловський І. В. Історія комплектування колекції ссавців Зоологічного музею Львівського національного університету ім. Івана Франка // Мат. круглого столу «Проблеми і перспективи розвитку музеїв ВНЗів України». К., 2007.
І. В. Шидловський
Статтю оновлено: 2010
Цитувати статтю
І. В. Шидловський
. Зоологічний музей Львівського університету // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2010. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=17069 (дата звернення: 01.03.2021).