Зооциди — Енциклопедія Сучасної України

Зооциди

ЗООЦИ́ДИ (від зоо… і лат. caedo – вбиваю) – хімічні препарати групи пестицидів, які використовують для боротьби із шкідливими хребетними тваринами. Розрізняють родентициди, авіациди та іхтіоциди. Багато із З. є сильними отрутами та становлять небезпеку для людей і свій. тварин. Їхнє вироб-во, зберігання та застосування допускається лише за дозволом відповід. держ. органів. Родентициди призначені для боротьби з гризунами в приміщеннях (житл. будинках, харч. складах, зерносховищах, корівниках, кормоцехах тощо) і на відкритих ділянках (полях). Вони належать до групи препаратів, які діють на організм шкідника при попаданні в легені або кишечник і спричиняють його загибель. Їх використовують переважно у вигляді отруєних приманок. Нерозчинні отрути закріплюють на зерні рослин. олією, на коренеплодах і зелених частинах рослин – водою. Серед щурячих отрут – нафтилтіокарбамід, варфарин, бродифакум, а також застарілі (нині практично невживані через підвищену небезпечність) – фосфід цинку, сполуки арсену, свинцю і талію, фосфор (жовтий або білий), стрихнін. Нині розроблено способи застосування родентицидів без поперед. виведення тварин з приміщень, у яких вони перебувають, однак зі складів обов’язково видаляють харч. продукти. Авіациди (деякі фосфорорган. сполуки) – хім. препарати для боротьби з птахами. Їх застосовують обмежено, переважно для боротьби з птахами, які викльовують посіви на полях, створюють перешкоди на аеродромах і автострадах, забруднюють архіт. споруди. Для боротьби з ними, зокрема голубами та горобцями, які надмірно розмножилися, існують препарати, що присипляють їх (альфахлоралоза). Іхтіоциди використовують для знищення небажаних (т. зв. сміттєвих) видів риб, що значно підвищує рибопродуктивність водоймищ. Розрізняють неорган. (сульфат міді, гіпохлорит кальцію, сульфіт натрію, ціанід натрію, аміакова вода, гідрати окисів натрію і кальцію), орган. (антиміцин А1, А2, А3, левористатін, полі-, ди- і моногалогенпохідні карбоцикліч. сполук, поліхлоркамфен, альдрин, дильдрин) та елементорган. (малатіон, малооксон, гутіон, похідні хлорвінілфосфатів) іхтіоциди. Їм властива переважно низька вибірковість дії, а тому використовують у закритих водоймах. Перспективними З. є препарати, що викликають безпліддя шкідливих гризунів і птахів. Дедалі поширення набувають різноманітні засоби для відлякування птахів (репеленти, звук. сигнали, зокрема крики хижих птахів).

Літ.: Поляков И. Я. Вредные грызуны и борьба с ними. 2-е изд. Ленинград, 1968; Поляков А. А. Ветеринарная дезинфекция. 4-е изд. Москва, 1975; Перевозников М. А. Теоретические аспекты скрининга, классификации и рыбохозяйственной оценки ихтиоцидов // Сб. науч. тр. Гос. НИИ озер. и речного рыбного хоз-ва. 1985. № 234; Крамаренко В. Ф. Токсикологическая химия. К., 1989; Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. К., 2001.

Статтю оновлено: 2010
Цитувати статтю
А. І. Шушківський, О. В. Савченко . Зооциди // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2010. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=17081 (дата звернення: 06.03.2021).