Європейський банк реконструкції та розвитку - Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія
Європейський банк реконструкції та розвитку

ЄВРОПЕ́ЙСЬКИЙ БАНК РЕКОНСТРУ́КЦІЇ ТА РО́ЗВИТКУ – міжурядова фінансова організація. Створ. на основі угоди від 29 травня 1990, яку підписали 40 держав з ініціативи тодіш. голови Центр. банку Франції Ж. Атталі (став першим президентом ЄБРР). Гол. мета діяльності – фінансування кредит. проектів для сприяння проведення радикал. екон. реформ в умовах переходу до ринк. економіки у постсоціаліст. країнах. Статут. фонд ЄБРР утворили внески 59-ти країн і ЄС. 1991 відкрита його штаб-квартира в Лондоні. ЄБРР має триступ. систему упр., що передбачає здійснення керів. функцій Радами керуючих і директорів та президентом, якого обирає Рада керуючих на 4 р.

Україна, чл. ЄБРР від 1994, підписала з ним 1995 Меморандум про взаєморозуміння в питанні закриття ЧАЕС; 1996 «велика сімка» провід. індустр. країн Заходу прийняла рішення про фінансування через ЄБРР добудови енергоблоків на Хмельн. і Рівнен. АЕС та реалізацію до 2000 проекту реконструкції низки ТЕС. 1998 у Києві відбулася чергова щорічна сесія Ради керуючих ЄБРР, на якій розроблено проекти реструктуризації вітчизн. енергет. сектору, реформування економіки України, підписано дві грантові угоди на 120 млн дол. США для реалізації програми «Укриття» на ЧАЕС та протокол про створення держ. фірми «Укреско» (гол. мета – впровадження енергоощад. технологій у вітчизн. вироб-во). ЄБРР кредитує інфраструктурні проекти, що забезпечують підготовку України до проведення чемпіонату Європи з футболу 2012.

Літ.: Ершов М. В. Валютно-финансовые механизмы в современном мире. Москва, 2000; Ковбасюк Ю. В. Європейський банк реконструкції і розвитку: аспекти діяльності. К., 2002.

А. Ю. Мартинов

Стаття оновлена: 2009