ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Електрохімія

ЕЛЕКТРОХІ́МІЯ (від електро… і хімія) — наука, що вивчає хімічні процеси, пов’язані з проходженням або виникненням електричного струму і потенціалу, та явища на заряджених міжфазних межах. Об’єкти Е.: конденсовані іонні системи; заряджені міжфазні межі; процеси на електродах — провідниках, напівпровідниках або діелектриках (зокрема на межі з вакуумом чи з газами) — і в електролітах (іонних провідниках). Таким чином, Е. охоплює всі форми взаємодії між рухливими зарядженими частинками в конденсов. фазах і на межі розподілу фаз у статиці та динаміці. Нині відбувається різке розширення кола електрохім. процесів і нових електрод. матеріалів, тому електрохім. дослідж. все більше почали акумулювати в собі найрізноманітніші напрями наук — як традиц. фіз. та біол., так і у галузі матеріалознавства, хімії твердого тіла тощо. Остан. часом на стику наук з’явилися розділи Е. — біоелектрохімія, фотоелектрохімія, наноелектрохімія, Е. поверхні, екол. Е. Традиційно Е. розділяють на теор. та прикладну. Теор. Е. вивчає заг. закономірності електрохім. реакцій і електролітів у статич. стані та динаміці. Вона є наук. базою приклад. Е. та забезпечує рац. підхід до вирішення проблем електрохім. технології. Прикладна Е. розглядає можливості застосування електрохім. реакцій для здійснення технол. процесів і створення електрохім. пристроїв. Електрохім. процеси є основою багатотоннаж. хім. металург. виробництва різних речовин. Сучасні електрохім. джерела струму різного призначення (первинні елементи й акумулятори) широко використовують у низці галузей техніки й нар. споживання, їх виготовляють у пром. масштабах мільярд. партіями. Не менш широкого розповсюдження набули й ін. різноманітні електрохім. процеси та пристрої. З електрохім. явищами також пов’язані процеси корозії металів, що наносять величезні збитки нар. госп-ву.

Зародження Е. як науки зазвичай пов’язують із відкриттям італ. анатома, фізіолога та фізика Л. Ґальвані, опублікованим 1791 («De Viribus Electricatitis in Motu Musculari Commentarius» / «Трактат про сили електрики при м’язовому русі»). Ін. італ. вчений, фізико-хімік А. Вольта 1800 сконструював перше хім. джерело струму, яке складалося зі сріб. і олов’яних електродів, розділених пористими прокладками, змоченими розчином солі. Саме відтоді надзвичайні властивості електрохім. ланцюгів стали предметом вивчення нової науки — Е. Найвагоміші етапи розвитку Е.: відкриття 1832 англ. фізиком М. Фарадеєм законів електролізу; створення 1879 нім. фізиком Г. Гельмгольцом першої теорії подвій. електрич. шару на межі метал–електроліт; створення 1889 нім. фізико-хіміком В. Нернстом теорії виникнення напруги в електрохім. системах, що дозволила одержати кількісні вирази для електрод. потенціалів. 1930 угор. фізико-хімік Т. Ердей-Ґруз і нім. фізико-хімік М. Фольмер створили теорію уповільненого розряду-іонізації. 1933 рос. хімік О. Фрумкін об’єднав теорії уповільненого розряду іонів і будови подвій. шару Штерна, заклавши основи сучас. теорії кінетики електрод. процесів. Становлення Е. в Україні як самостій. галузі хім. науки відбувалося у 2-й пол. 19 — на поч. 20 ст. У 1860-х рр. розпочато публікацію робіт дослідників Києва, Харкова, Одеси. Серед видат. вчених-електрохіміків 19–20 ст., які працювали в Україні, — О. Бутлеров (1828–86), М. Бунге, М. Зелінський (вивчали електроліз органіч. сполук); М. Бекетов (встановив електрохім. ряд напруг металів); В. Кістяківський (досліджував корозію та пасивність металів, увів термін «електрокристалізація»); О. Саханов, Л. Писаржевський, В. Плотніков (розвинули теорію розчинів, зокрема електропровідності); М. Каяндер (1851–96; на кілька років раніше за швед. фізико-хіміка С.-С. Ареніуса зробив припущення щодо дисоціації молекул у розчинах); О. Бродський, М. Ізмайлов (дослідж. у галузі Е. розчинів); В. Ройтер (довів слушність теорії сповільненого розряду для випадку металевого перенапруження); Є. Бурксер, В. Кемула, Є. Скобець (розвиток теорії та практики полярографії); М. Усанович (поширив поняття кислоти й основи на неводні електроліти); Л. Антропов (запропонував поряд з умов. шкалою потенціалів використовувати зведену — шкала Антропова; автор унікал. підручника «Теоретическая электрохимия», який видано 1965, перевидано 1969 і 1972, а також перекладено англ. (1972), франц. (1979, усі — Москва), угор. (Будапешт, 1972) та укр. (К., 1993) мовами); Б. Шишковський, В. Тимофєєв. Нині дослідж. у галузі Е. проводять у низці ВНЗів, інститутів НАНУ та галузевих інститутів. Осн. існуючі школи сформовано вченими-електрохіміками Києва, Дніпропетровська, Харкова, а також Одеси, Чернівців, Львова, Чернігова, Сіверськодонецька (Луган. обл.), Запоріжжя, Хмельницького. Їх досягнення відображено у багатьох монографіях.

Е. іонних розплавів та неводних електролітів. Започатк. В. Плотніковим дослідж. Е. водних, невод. та розплавлених електролітів у 1920–30-х рр. розвинулись в оригін. наук. напрям, що отримав назву «київ. електрохім. школа» та у подальшому набув всесвіт. визнання. Створ. ним теорія механізму провідності сумішей стала класичною. Дослідж. у царині Е. та термодинаміки іонних розплавів продовжили В. Ізбеков, Ю. Делімарський та їхні учні. Були отримані фундам. результати з кінетики електрод. процесів у розплавах (О. Городиський, Е. Панов, Д. Ткаленко, Н. Туманова); термодинаміки та будови подвій. шару (Б. Марков, його ім’ям названо ефект дискретності іонів, специфічно адсорбованих на електроді); будови іонних розплавів та комплексоутворення (С. Волков, В. Присяжний); кислотно-основ. рівноваг у розплавах, електрохім. синтезу функціон. матеріалів і сполук (В. Шаповал, М. Слободяник); природи провідності поліфункціон. провідників (А. Великанов). Вони дозволили створити принципово нові піроелектрометалург. технол. процеси та устаткування, що знайшли широке використання в різних галузях промисловості. Вперше в світі у практику кольор. металургії впроваджено електрохім. процеси отримання свинцю та вісмуту, утилізації вторин. сировини в іонних розплавах (О. Зарубицький, А. Омельчук). Укр. вченими створ. електрохім. теорію і практику невод. розчинів (Я. Фіалков, І. Шека, Ю. Фіалков, В. Плахотник).

Ін. напрям — дослідж. закономірностей

кінетики та механізму електродних процесів у водних розчинах  — призвів до створення нових гідроелектрометалург. процесів та синтезу неорганіч. речовин (В. Стендер, А. Горбачов); одержання надчистих металів (І. Шека, Л. Козін, Д. Зосимович); одержання дисперс. металів і сплавів (О. Кудра, Е. Натансон); створення теорії та практики функціон. покриттів металами та сплавами (Л. Каданер, В. Орєхова, В. Кублановський, Н. Іванова, М. Донченко); створення теорії адсорбц. хім. поляризації та розроблення на її основі технол. процесів нанесення покриттів (М. Лошкарьов, Ф. Данилов, Ю. Лошкарьов); створення теорії нестаціонар. процесів (О. Городиський, В. Черненко, М. Костін); розроблення технол. аспектів гальванотехніки (А. Сисоєв, Б. Байрачний, Ф. Андрющенко), застосування нерівноваж. термодинаміки (А. Памфілов, О. Лопушанська, Я. Тевтуль, В. Нечипорук); визначення ролі термокінет. дослідж. та періодично протікаючих процесів при електроосадженні (Д. Грицан, В. Ларін, В. Калугін). Розвиваються роботи з органіч. Е. — обґрунтування концепції використання іон-радикалів як електрокаталізаторів різноманіт. хім. реакцій (В. Походенко, В. Кошечко); Е. полімерів — теорія і практика одержання на поверхні металів впорядкованих макромолекуляр. структур та їх деструкції (Г. Шаповал, О. Пуд); електрохім. полімеризація вінілових мономерів (Є. Ковальчук).

Хімічні джерела струму та перетворювачі енергії. Вперше в світі теоретично обґрунтував електрохім. процеси в палив. елементах О. Давтян. Він розробив середньо-температурні паливні елементи — базову складову сучас. електрохім. генераторів струму. Укр. вченими також розроблено повітряно-цинкові та повітряно-алюмінієві батареї для автотранспорту (О. Давтян, В. Преснов); електрохім. генератори на основі системи гідразін–пероксид водню (М. Кошель); літієві джерела струму різного призначення (В. Присяжний, О. Шембель, Ю. Малетін); створ. теорію електрохім. процесів у пористих електродах і діафрагмах (О. Ксенжек); теорію та технологію кадмій-нікелевих акумуляторів (Л. Сагоян); доведено можливість одержання безметал. акумуляторів на основі органіч. сполук (О. Ксенжек, В. Барсуков); розроблено ефективні напівпровідник. аноди для фотоелектрохім. систем перетворення соняч. енергії (В. Тягай, О. Васько, Г. Колбасов); електрохім. сенсори екол. безпеки повітря та техноген. середовищ (В. Чвірук). Висококваліфік. фахівців у галузі Е. готують у Нац. тех. університеті України «Київ. політех. інститут», Укр. хім.-технол. університеті (Дніпропетровськ), Нац. тех. університеті «Харків. політех. інститут», Нац. університеті «Львівська політехніка», Київ. університеті технологій та дизайну.

Рекомендована література

  1. Делімарський Ю. К., Заєць А. І. Розвиток електрохімії на Україні. К., 1957;
  2. Антропов Л. І. Теоретична електрохімія. К., 1993;
  3. Гамбург Ю. Д. Электрохимическая кристаллизация металлов и сплавов. Москва, 1997;
  4. A. J. Bard, L. R. Faulkner. Electrochemical methods: Fundamentals and applications. New York, 2001;
  5. Горбачов А. К. Технічна електрохімія. Х., 2002. Ч. 1;
  6. Байрачний Б. І. Технічна електрохімія. Х., 2003. Ч. 2;
  7. Дамаскин Б. Б., Петрий О. А., Цирлина Г. А. Электрохимия. Москва, 2006.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2009
Том ЕСУ:
9
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Наука і вчення
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
17785
Вплив статті на популяризацію знань:
284
Бібліографічний опис:

Електрохімія / В. С. Кублановський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-17785.

Elektrokhimiia / V. S. Kublanovskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2009. – Available at: https://esu.com.ua/article-17785.

Завантажити бібліографічний опис

Бібліотекознавство
Наука і вчення  |  Том 2  |  2003
О. С. Онищенко
Біоенергетика
Наука і вчення  |  Том 3  |  2004
В. М. Войціцький
Біокібернетика
Наука і вчення  |  Том 3  |  2004
Б. Л. Палець
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору