ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Е

Е — сьома літера української абетки. Є в інших алфавітах, створених на кириличній і латинській графічних основах. Назва літери «е» вживається як іменник середнього роду. Буває велика і мала, має рукописну й друковану форми. Походить від кириличної літери «Е» («ѥстъ»), утворена на основі греко-візантійського ε («епсилона»). У давньоруській писемності відсутня. У пам’ятках староукраїнської писемності фіксується двома типовими графемами: g, е (з певними палеографічними особливостями), що разом з іншими ознаками є показниками часу та місця написання відповідної пам’ятки. У 16 ст. з’явилася друкована форма літери. В сучасній українській літературній мові у наголошеній позиції після твердих приголосних та після голосних у словах іншомовного походження означає нелабіалізовану голосну фонему переднього ряду середнього підняття. В українській мові, на відміну від білоруської і російської мов, не позначає м’якості попереднього приголосного. У ненаголошеній позиції літера «Е» передає звук, що наближається до [и] — [еи], і є варіантом фонеми [е]: [беирíзка], [веирстáт], [геиктáр], [теибé]. Це споріднює її з літерою «И», що позначає фонему [и], яка також у ненаголошеній позиції змінює своє звучання, наближаючись до звука [е] — [ие]. Ця особливість, а також те, що в українських діалектах ненаголошені [е] та [и] не лише наближаються відповідно один до одного, а й можуть взаємозамінюватися, створює труднощі у передаванні їх на письмі. В «Українському правописі» (К., 1993) правилу позначення на письмі ненаголошених [е] та [и] присвячений окремий параграф. Е позначає також вигук, що вживається при вираженні незгоди, незадоволення, недовір’я, досади тощо; крім того, як і в деяких інших мовах, є словесним вираженням почуття здивування та розчарування. Використовується у класифікаційному поділі зі значенням «сьомий»: розділ «е», група «Е». При цифрової нумерації вживається як додаткова диференційна ознака, коли низка предметів має однаковий номер: справа 7е тощо.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2009
Том ЕСУ:
9
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Мова і література
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
18568
Вплив статті на популяризацію знань:
359
Бібліографічний опис:

Е / М. Г. Железняк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-18568.

E / M. H. Zhelezniak // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2009. – Available at: https://esu.com.ua/article-18568.

Завантажити бібліографічний опис

Ц
Мова і література  |  2025
М. Г. Железняк<span style="font-family: izhitsa, serif; font-size: 1.3em; line-height: 0;"></span>
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору