>
КРЕМІННЕ́
– болотний масив у Рокитнівському і Сарненському районах Рівненської області, у долині Льви та на її межиріччі зі Ствигою (басейн Прип’яті). Пл. 35 тис. га. У рослин. покриві переважають мезо- та оліготрофні види. Для оліготроф. урочища Сира Погоня характерний горбисто-мочажинний комплекс з пухівково-чагарничково-сфагновими ценозами і пригніченою сосною на підвищеннях та осоково-сфагновими і шейхцерієво-сфагновими угрупованнями у мочажинах. Це пн. тип болота, що знаходиться на пд. межі поширення. Пд.-зх. частину займає болот. масив Сомине (переважно мезотроф. характеру), де виділяють декілька урочищ. Тут поширені пухнастоосоково-сфагнові угруповання. Є окремі види, занес. до Червоної книги України, – росичка проміжна, зозулинець Траунштейнера, хамарбія болотна, лікоподієлла заплавна, шолудивник королівський. Пересічна глиб. торфового покладу бл. 1,5 м, макс. – 5,6 м. Поширені поклади верхового, перехід. і низинного типів, трапляються також поклади мішаного верхового типу. Болот. масив використовують для видобування торфу (пд. частина), а також як с.-г. угіддя. Значна частина К. – у складі Рівненського природного заповідника.
Літ.: Андриенко Т. Л., Шеляг-Сосонко Ю. Р. Растительный мир Украинского Полесья в аспекте его охраны. 1983; Фіторізноманіття Українського Полісся та його охорона. 2006 (обидві – Київ).
Т. Л. Андрієнко
Статтю оновлено: 2014
Цитувати статтю
Т. Л. Андрієнко
. Кремінне // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=2005 (дата звернення: 27.02.2021).