Круц Іван Семенович - Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія
Круц Іван Семенович

КРУЦ Іван Семенович (1906, м. Курськ, Росія, за ін. даними – с. Роздол, нині Голованів. р-ну Кіровогр. обл. – 1968, м. Жовтневе, нині у складі Миколаєва) – борець, важкоатлет. Багатораз. чемпіон СРСР та України серед сільс. спортсменів з класич. бо­­ротьби. Володар Кубка Кіровогр. (1955–57) та Одес. обл. Працював вантажником у Миколаєві. Гастролював у складі цирк. трупи. Під час виступів ви­­конував силові трюки та номери, зокрема підкидав 45-кілограмову кулю і ловив її на шию, забивав кулаком цвях у дошку і зубами діставав його, жонг­­лював гирями із зав’яза­­ними очима, крутив із цвяхів спі­­ралі, в’язав «краватки» зі сталевих прутів, виконував вправи з жиму штанги, піднімав зубами зв’язані між собою ланцюгом чавунні болванки заг. вагою 14 пудів. Боровся з І. Піддубним, В. Дзюбою.

Під час 2-ї світ. вій­­ни виїздив на гастролі Одещиною. 1945 заарешт., за сфаб­­риков. звинуваченням у держ. зраді засудж. до 10-ти р. позбавлення волі. Через 5 р. звіль­­нений. Мешкав у смт Голованівськ, де очолював і тренував місц. команду. Згодом переїхав у Жовтневе, відкрив влас. борців. клуб, проводив заняття з молоддю. 1956 у Кіровограді встановив світ. рекорд (не зафіксовано) у поштовху штанги вагою 200 кг. Популяризуючи важку атлетику, здійснював показові виступи містами і селами Миколаївщини.

Літ.: Піддубний С. Невідомий Іван Круц // Піддубний С. Голованівщина: від Трипілля до сьогодення. Голованівськ, 2008; Кухар-Онышко Н. А. Богоявленск – колыбель Николаева. Н., 2013.

І. І. Олександренко

Статтю оновлено: 2014