Гумоазбестова промисловість - Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія
Гумоазбестова промисловість

ГУМОАЗБЕ́СТОВА ПРОМИСЛО́ВІСТЬ – підгалузь нафтохімічної промисловості, на підприємствах якої виготовляють гумотехнічні й азбестотехнічні вироби на основі різних типів синтетичного та натурального каучуків із застосуванням технічного вуглецю, різноманітних хімікатів-домішок, пом’якшувачів, барвників і наповнювачів. При вироб-ві гумових виробів використовують регенерат, тех. тканини, азбест, метали, пластмаси. Асортимент гумових виробів налічує понад 50 тис. найменувань та типорозмірів. Осн. продукцією Г. п. є різноманітні конвеєрні стрічки для металург. і вугіл. пром-сті, вентиляторні паси, рукава для перекачування рідини та газів, формові та неформові гумові, гумотканин. і гумометал. тех. деталі, пластини для герметизації, деталі гнуч. з’єднань, деталі для ізоляції, накладки та колодки гальмувальні, накладки зчеплення фрикційні азбестові, суміші гумові невулканізовані тощо. Крім того, на підпр-вах Г. п. виготовляють предмети нар. споживання: прогумов. текстил. вироби, сан.-гіг. та фармацевт. вироби, покриття для підлоги, надувні гумові матраци, гумовий матеріал для ремонту тощо.

Перші підпр-ва в Україні були збудовані у 2-й пол. 1920-х рр., зокрема й київ. з-д «Червоний гумовик» (1929, нині ВАТ «Київгума»), невеликі з-ди у Запоріжжі (1928) та Одесі (1929). У 1940 розпочато масове вироб-во гумового взуття на Чернів. гумовзуттєвому з-ді (нині ВАТ «Розма»). 1952 введено в дію Сум. регенерат. з-д (у 1990-х рр.– ВАТ «Гумотехніка», нині Сум. з-д гумових тех. виробів), на якому використовували зношені автомобіл. шини для відновлення або для переробки їх на регенерат та 1970 вперше в Україні стали виробляти губчаті вироби із синтет. і натурал. латексу, гумовий лінолеум на теплозвукоізолюючій основі тощо. 1966 став до ладу найбільший у країні Лисичан. з-д гумових тех. виробів, де вперше освоєно масове вироб-во транспортер. гумотканин. стрічок і клиноподіб. пасів, випуск нового типу вогнестій. транспортер. стрічки на основі поліхлорвінілу для вугіл. пром-сті. Підпр-во також розпочало виготовляти рукава автотракторні, гідрогальмівні, пневматичні, стрічки ізоляційні прогумовані, прокладки гумові для залізобетон. шпал, суміші гумові, гумотех. вироби формові та неформові тощо. Для забезпечення потреб пром-сті й транспорту у гумотех. виробах були побудовані 1976 Білоцерків. з-д гумових тех. виробів (нині ТОВ «Інтер – ГТВ») і 1979 Білоцерків. спеціаліз. з-д азбестотех. виробів (нині ВАТ «Трібо»). Осн. асортимент виробів: привідні клиновидні та вентиляторні паси, рукава високого тиску, гальмувал. азбестові колодки і накладки, фрикційні накладки зчеплення тощо. Одне із найстаріших підпр-в галузі ВАТ «Київгума» спеціалізується на вироб-ві предметів санітарії і гігієни, спорт. інвентарю, різного профілю гумотех. виробів формових і неформових. Взуття із полімер. матеріалів виробляють на ВАТ «Розма», горлів. ВАТ «Еластомер», ЗАТ «Елпо» (Київ. гумовзуттєвий з-д), Львів. з-ді гумових тех. виробів. Серед невеликих підпр-в гумотех. виробів, чисельність працюючих на яких становить від 115 до 245 осіб, – ВАТи – «Одес. з-д гумових тех. виробів», «Донтехгума» (Донецьк), «Берті–ГТВ» (м. Бердянськ Запоріз. обл.); Дніпроп., Стаханов. (Луган. обл.) та Запоріз. з-ди гумових тех. виробів; луцький з-д «Полімер» тощо.

Як підгалузь Г. п. сформувалася в 1960-і рр. і розвивалася швидкими темпами до 1985. Обсяг продукції Г. п. у 1980 збільшився у 2,1 раза, а у 1985 – в 2,6 раза (порівняно з 1970). У 1986–90 темпи розвитку уповільнилися, а у 1990-х рр. різко знизилися і становили 1995 всього 29 %, 1997 – 20 % (від рівня 1990). У 2004 вироб-во гумових виробів налічувало 271 підпр-во, обсяг реаліз. продукції складав 1,8 млрд грн.

Найважливішою складовою гумотех. виробів є каучуки, потреба у яких складає 100 тис. т на рік. Синтет. каучук Україна імпортує з РФ, натуральний – з країн Пд.-Сх. Азії. Ін. види сировини, що виробляються в Україні: тех. вуглець (ВАТи – «Стаханов. з-д тех. вуглецю» і «Кременчуц. з-д тех. вуглецю»), сірка мелена (гірн.-хім. підпр-во «Сірка» у м. Яворів Львів. обл.), сірка газова (коксохім. з-ди), хім. волокно (з-ди в Чернігові та Житомирі). Необхід. складовою у вироб-ві гумотех. виробів є хімікати-добавки, зокрема й прискорювачі вулканізації і вулканізуючі агенти, активатори вулканізації, модифікатори, стабілізатори (антиоксиданти), які в Україні імпортують або виробляють у недостат. кількості.

Через відсталі технології та зношене обладнання вітчизн. гумотех. вироби за своїми експлуатац. властивостями неконкурентоспроможні з аналогіч. імпорт. виробами. Для відродження підгалузі необхідно провести реконструкцію та модернізацію діючих підпр-в з метою оновлення асортименту виробів, створення виробів із заданими властивостями, орієнтованих переважно на вітчизн. сировинну базу. Гол. наук. орг-ціями є НДІ «Еластик» (Київ) та НДКТІ еластомерних матеріалів і виробів (Дніпропетровськ).

Н. В. Тарасова

Стаття оновлена: 2006