Державне хлібне бюро - Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія
Державне хлібне бюро

ДЕРЖА́ВНЕ ХЛІ́БНЕ БЮРО́ – виконавчий орган, створений на початку квітня 1918 рішенням УЦР для розв’язання проблем постачання зерна та іншого продовольства державі. Розпочало діяльність за часів Гетьманату. Вищим органом Д. х. б. були заг. збори представників бірж. т-в і кооперативів України. Бюро поділялося на хліботорг. і мірошницьку апаратні секції. Заг. збори мав скликати міністр продовол. справ за потреби, але не рідше одного разу на півріччя. На зборах обирали раду і правління Д. х. б. До складу ради входили також представники уряду, Українбанку, Центр. с.-г. т-ва і Дніпросоюзу. До правління, крім чл., обраних заг. зборами, входив також признач. Мін-вом продовол. справ урядовець, який мав значні повноваження. Правління діяло як комерц. підпр-во. Чл. ради здійснювали заг. нагляд за діяльністю правління і ревізували її. Місц. органами Д. х. б. були губерн., повіт. і волосні контори.

Поступово Д. х. б. з громад. структури перетворилося на держ. орг-цію. Як юрид. особі йому надавалося виключне право на збирання й заготівлю зерна, його зберігання та перевезення залізницями, водними й ґрунт. шляхами, реквізицію хліба у селян, торг. і пром. закладів, складів, магазинів тощо (розмір винагороди співроб. Д. х. б. залежав від кількості заготовленого зерна). Було розроблено систему покарань і штрафів за порушення статуту Д. х. б. Обрані на місцях за часів УЦР губерн., повіт., міські та волосні продовол. ком-ти було ліквідовано, а їхні функції перейшли до губерн., повіт., волосних уповноважених і контрагентів з заготівель, яких підпорядковано особливоуповноваженому міністра харч. справ.

Літ.: Мироненко О. М. Світоч української державності: Політично-правовий аналіз діяльності Центральної Ради. К., 1995; Його ж. Державне хлібне бюро 1918 року // Укр. державотворення: невитребуваний потенціал. К., 1997.

О. М. Мироненко

Статтю оновлено: 2007