Води підземні
ВО́ДИ ПІДЗЕ́МНІ — води, що заповнюють пори і пустоти гірських порід, а також ґрунту. Води осадових порід виявлені на глиб. майже до 8-ми км в артезіан. басейнах; на більшій глибині — в граніт. і базальт. зонах земної кори, звідки вода піднімається у складі вулкан. порід і в розплаві вулкан. лав. В. п. розрізняють за походженням, умовами залягання, режимом, хім. складом тощо. За гідравліч. властивостями їх поділяють на ґрунтові води, напірні води й верховодку.
В Україні В. п. дуже поширені і є комплекс. корис. копалинами. Прогнозні ресурси В. п. України, які придатні для побут. і госп. водопостачання, становлять 21 км3/рік, зокрема природні ресурси (кількість води у водонос. горизонтах з природ. умовами живлення без експлуатацій) — 11,4 км3/рік; залучені ресурси (додатк. кількість води, що надходить у водоносні пласти) — 2,6 км3/рік. Забезпеченість питними В. п. одного жителя України в середньому складає 1,15 м3/добу. Найкраще забезпечені Черніг., Сум., Полтав., Волин., Рівнен. обл. і пд.-зх. частина Херсон. обл. (2,32– 5,54 м3/добу на 1 мешканця). Недостатньо забезпечені питними В. п. (0,28–0,66 м3/добу) пром. р-ни Донбасу, Одес., Микол., Запоріз. обл., пд. частина АР Крим, а також Вінн., Кіровогр., Дніпроп. та Житомир. обл. Використання В. п. для потреб нар. господарства суттєво впливає на умови формування їхніх ресурсів та експлуатац. запасів. Одним із чинників вичерпання В. п. України є шахт. водовідлив у Криворіз. бас., Зх. Донбасі, Білозер. залізоруд. р-ні, а також інтенсивне використання В. п. у Луган. обл. і АР Крим. Значне забруднення В. п. спостерігається в р-нах інтенсив. розвитку промисловості. У с. госп-ві забруднення В. п., особливо ґрунтових (незахищених водонепроникними шарами), відбувається внаслідок недосконалої технології внесення мінерал. добрив та застосування отрутохімікатів (пестицидів). Для штуч. поповнення запасів В. п. створ. спец. установки в Мукачеві, Чернівцях, Севастополі та ін. В Україні є запаси мінерал. вод, які використовують у бальнеології, а також термал. води, які вивчають як джерело енергії.
Використання В. п., їх охорона від забруднення та вичерпання регулюються Водним кодексом України. Розвідування В. п. та підрахунок експлуатац. і прогноз. запасів окремих родовищ і ресурсів великих регіонів проводять підрозділи Гол. координац.-геол. упр. «Укргеологія» та НАНУ.