Водоохоронний комплекс - Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія
Водоохоронний комплекс

ВОДООХОРО́ННИЙ КО́МПЛЕКС – система споруд і устаткування для забезпечення необхідної якості та кількості води у водних об’єктах. До В. к. належать споруди мех., біол., фіз.-хім. очищення стіч. вод, системи зворот. водопостачання, а також тех.-технол., науково обґрунтовані системи захисту водних об’єктів від виснаження, забруднення і деградації.

В Україні майже 95 % об’єму стіч. вод очищають за допомогою очисних споруд, запровадження технологій зворот. водопостачання зберігає понад 80 % «свіжої» води. За рахунок створення В. к. значно покращено гідроекол. та сан. стан багатьох річок України, здійснено заходи щодо захисту значних територій від підтоплення, затоплення та руйнації берегів. Так, напр., у Закарпатті функціонування В. к. направлене на захист від шкідливої дії вод (паводків, селів, зсувів). З цією метою у даному регіоні виконується складний, багаторівневий та багатокомпонент. комплекс водоохорон. заходів, реалізація яких дозволить захистити майже 300 насел. пунктів, 150 тис. га с.-г. угідь, понад 16 тис. підпр-в пром-сті та с. госп-ва. У межах найбільшого в Європі каскаду дніпров. водосховищ збудов. В. к., функціонування якого захищає від підтоплення і затоплення 190 насел. пунктів, в яких проживає 400 тис. осіб, 198 тис. га земел. угідь, понад 700 підпр-в пром-сті та с. госп-ва.

Крім заходів, спрямов. на захист від шкідливої дії вод, функціонування В. к. забезпечує належний гідроекол. та сан.-епідеміол. стан водних об’єктів, зокрема тих, які є джерелами водопостачання. Залежно від типу джерела водопостачання, його гідрогеол., гідрол. та заг. екол. особливостей, ступеня його захищеності і ймовірності забруднення внаслідок госп. діяльності, а також з метою охорони та збереження природ. властивостей води у місцях її забору, запобігання забрудненню, засміченню та передчас. виснаженню водних об’єктів встановлюються зони сан. охорони. Як правило, кожна зона поділяється на 3 пояси особливого режиму. У 1-му поясі (суворого режиму) заборонена будь-яка госп. діяльність, а також перебування осіб, не причетних до забезпечення функціонування водозабору. У 2-му (обмеження) і 3-му (спостереження) поясах госп. діяльність проводиться лише з дозволу та за суворого контролю уповноважених уряд. органів та органів місц. самоврядування.

Нині в Україні лише у житл.-комунал. госп-ві нараховується понад 1600 водозаборів з поверхн. водних об’єктів. Виконання водоохорон. заходів у місцях їх розташування гарантує громадянам нашої держави екол. безпеку при водоспоживанні та направлене на істотне поліпшення якості води у водних об’єктах. У цілому в Україні пріоритет. напрямом діяльності уповноваж. органів влади щодо забезпечення найефективнішого функціонування В. к. є повноцінна реалізація басейн. принципу управління водокористуванням, охороною та відтворенням водних ресурсів.

О. В. Дезірон, О. В. Таранюк

Стаття оновлена: 2006