ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Генеральний штаб

ГЕНЕРА́ЛЬНИЙ ШТАБ  — вищий орган управління Воєнною організацією держави. Особливої ваги завдання і функції Г. ш. набувають під час переведення країни і ЗС з мирного на воєн. стан, стратег. розгортання ЗС, підготовки і проведення воєн. дій, координації зусиль цивіл. мін-в і відомств щодо захисту нац. інтересів за допомогою силових факторів. Г. ш. належить провідна роль у формуванні завдань зовн. і внутр. політики держави, спрямованих на відвертання зброй. конфлікту в загрозливий період геостратег. обстановки, а під час його розв’язання — на згортання і припинення воєн. дій. Г. ш. бере активну участь у законодав., виконав. і судовій діяльності всіх інститутів держави в інтересах забезпечення боєздатності та боєготовності Воєн. організації держави.

У середні віки функції доведення директив і наказів до армії та флоту покладались на одну особу — маршала. Згодом зразком для упр. військом став орган, що в 15–17 ст. існував у арміях ландскнехтів (найманих солдатів). Цей орган очолював генерал-квартирмейстер, який разом із маршалом або фельдмаршалом керував оглядом місцевості, доріг, акваторії, мор. узбережжя, насел. пунктів, портів, розташуванням війська на квартирах тощо. Виконавцем його розпоряджень були полкові, корабел. і ротні квартирмейстери. Внаслідок цього майже до 19 ст. Г. ш. називали квартирмейстер. штабами або квартирмейстер. частинами. У період наполеонів. воєн роль Г. ш. значно зросла, що сприяло створенню цих вищих органів керівництва в арміях країн Європи. Класич. вважається діяльність Г. ш. Пруссії, Франції та Великої Британії в 19 ст., країн Антанти, Австрії і Німеччини на поч. 20 ст., Німеччини і Японії в 1939–43, СРСР, США й Великої Британії в 1943–45. У 2-й пол. 20 ст. Г. ш. перетворився із суто військ. стратег. органу на провідний орган вищого військ.-держ. кер-ва.

В Україні ген. військ. канцелярія гетьман. доби виконувала функції Г. ш. і відігравала значну роль у козац. війнах від кін. 16 — протягом 17 ст. (скасована разом із гетьманатом у 1764). Г. ш. УНР, створ. у листопаді 1917, мав структуру колиш. рос. Генштабу. Проте в умовах визв. війни всією оператив. діяльністю армії на фронті керував Штаб Дійової Армії, а від липня 1919 (після об’єднання УГА з Армією УНР) — Штаб Гол. отамана. Г. ш. УНР обмежив свою діяльність теор. справами — організацією війська, військ. підготовки та шкіл. Він також видав кілька перекладених з російської мови військ. підручників та всі військ. статути рос. армії українською мовою. Нач. Г. ш. були: генерал Б. Бобровський, полковник О. Сливинський, генерали М. Осецький, М. Юнаків, О. Галкін.

Сучас. Г. ш. ЗС України створ. 1993. У 1997 Президент України затвердив Положення про Г. ш. ЗС України, в якому окреслено його призначення, осн. завдання, функції та права. Нач. Г. ш., якого призначає Президент, водночас є Першим заст. Міністра оборони України. Він несе персон. відповідальність перед Радою нац. безпеки і оборони України та Міністром оборони за виконання завдань і здійснення функцій, покладених на Г. ш. У ході адм. реформи від 2004 здійснюється реструктуризація Г. ш., перспективна структура якого включатиме штаби Сухопут. військ, ВПС, ВМФ, командування сил підтримки і забезпечення та ін. елементи упр. Він стане гол. органом підтримання оператив. готовності Воєн. організації держави, оператив. планування, а також відповідатиме за координацію оператив. питань у сфері воєн. безпеки з органами держ. адміністрацій, самоврядування та правоохорон. структурами в межах законодав. поля України. Структура Г. ш. ЗС України відповідатиме стандартам НАТО, а його чисельність становитиме бл. 700 осіб. Нач. Г. ш. ЗС України: генерал-полковники В. Собков (1992), А. Лопата (1993–96), О. Затинайко (1996–98, 2002–04), В. Шкідченко (1998–2001), П. Шуляк (2001–02), С. Кириченко (від 2004).

Рекомендована література

  1. Голицын Н. С. Очерк истории Генерального штаба в Западной Европе и в России. Ч. 1. С.-Петербург, 1851;
  2. Гейсман С. М. Генеральный штаб: Краткий истор. очерк его возникновения и развития. Ч. 1. С.-Петербург, 1903;
  3. Шапошников Б. М. Мозг армии. Кн. 1–3. Москва; Ленинград, 1927–29.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2006
Том ЕСУ:
5
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
29056
Вплив статті на популяризацію знань:
39
Бібліографічний опис:

Генеральний штаб / С. П. Корінний // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-29056.

Heneralnyi shtab / S. P. Korinnyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006. – Available at: https://esu.com.ua/article-29056.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору