Геофізприлад — Енциклопедія Сучасної України

Геофізприлад

«ГЕОФІЗПРИ́ЛАД» – підприємство приладобудівної галузі промисловості, підпорядковане ХК ЗАТ «Концерн “Надра”». Засн. 1945 у складі Держ. геофіз. тресту СРСР як укр. філіал з-ду «Геофізика». Підпр-во розміщувалося у напівзруйнованих будівлях. На кін. 1945 у складі філії працювало 29 осіб (21 робітник, 5 інж.-тех. працівників та 3 службовці), осн. вироб. діяльністю яких було виготовлення та ремонт обладнання для польових партій. Від 1951 – самостійне підпр-во із сучас. назвою, підпорядковане тресту «Укрнафтогеофізика» (від 1988 – Мінгео України). У 1965– 67 «Г.» був переведений на нову територію. Протягом 1982–87 на з-ді здійснено реконструкцію, зокрема й збільшено вироб. площі від 14,2 тис. м2 до 30,3 м2, проведено тех. переозброєння технол. циклу виготовлення апаратури для ГДС (упровадження у вироб-во верстатів з ЧПУ, роботизов. комплексів, обладнання для дослідж. свердловин) та оснащення дослід. комлексів сучас. устаткуванням. Від 1996 – ВАТ. За свою 60-річну історію з-д виріс у сучасне приладобуд. підпр-во, спеціаліз. на випуску складної вимірювал. техніки, в якій закладені останні досягнення електротехніки, акустики, радіоелектроніки, ядер. фізики, обчислювал. механіки тощо, призначеної для геофіз. дослідж. свердловин, зокрема й надглибоких, пробурених при пошуках та видобутку нафти, газу та ін. корис. копалин. Геофіз. апаратурою (ИГН-6Т та КИТ), виготовленою на з-ді, були проведені дослідж. Кольської надглибокої свердловини СГ-3 на глиб. 11 тис. м, що було новим досягненням вітчизн. геофізики. За часи своєї діяльності з-д виготовив понад 100 тис. одиниць геофіз. апаратури, номенклатура якої мала 100 найменувань. При створенні та вироб-ві геофіз. апаратури співпрацював з усіма провідними ін-тами, КБ, об’єднаннями та експедиціями колиш. СРСР. Свої досягнення «Г.» демонстрував на міжнар. виставках у Швейцарії, Великій Британії, Австралії, Бірмі, Індії, Румунії, Німеччині, Угорщині, Польщі та ВДНГ СРСР і УРСР. Низка приладів з-ду нагороджена дипломами та медалями виставок, зокрема у березні 1970 ИГН-4 на ярмарку у Ляйпцизі був удостоєний золотої медалі. Робітники та інж.-тех. працівники нагороджені понад 200 золотими, сріб. та бронз. медалями ВДНГ СРСР та УРСР.

Нині поряд з випуском серій. апаратури освоюється й нова техніка, зокрема разом з СРК-01 (апаратура радіоактив. каротажу), АИК-5М (апаратура індукцій. каротажу), ЭК-1 (апаратура електр. каротажу), АКВ (апаратура хвильового каротажу), СГП2-АГАТ (апаратура щільного гамма-каротажу) були випущені партії свердловин. апаратури сер. «П» для роботи з комп’ютериз. станціями ГК-П (модуль свердловин. гамма-каротажу), ИК-П (прилад свердловин. індукцій. каротажу), РК-П (апаратура радіоактив. каротажу), АК-П (апаратура акустич. каротажу), розроблені наук.-вироб. центром «Твергеофізика» та Київ. ДКБ геофіз. приладобудування. 1996–97 з-д освоїв і виготовив дослідні партії нових цільнокорпус. кабел. наконечників НАК-36, НАК-42, НАК-60, НАК60/36, НАК-60/42, конструкція яких дозволяє без обрубки кабелю міняти кабел. наконечник діаметром 36 мм на діаметр 60 мм тощо; виготовлені партії радіометрів СРК-73 та профілометрів СКПД-3. У 1999–2004 КБ з-ду разом з лаб. свердловин. електроніки Київ. ун-ту підготували до серій. вироб-ва прилади пласт. наклономіру НП-6, мікрокаротажу МК-76А та багатозонд. акуст. каротажу АМАК-2. Розроблено самохідну каротажну станцію СКС-7, що включає відділ. геофіз. лабораторій та каротаж. підйомник з гідравліч. приводом для свердловин до 7 тис. м. «Г.» також співпрацює з геофіз. орг-ціями Туркменістану, Узбекистану, Білорусі та ін. країн. Згідно з соц. планами розвитку підпр-ва 68 сімей працівників 1998 одержали квартири у збудованому з-дом будинку. Робітники «Г.» мають можливість відпочивати в профсоюз. санаторіях, а їх діти – в таборах відпочинку; упродовж 20 р. за їх здоров’ям слідкує медсанчастина «Маяк». Станом на серед. 2005 на підпр-ві працювало 267 осіб. Серед керівників «Г.» – Г. Жебко (1949–76), В. Гейченко (1976–96), нині – В. Кармазенко.

Статтю оновлено: 2006
Цитувати статтю
С. С. Авжян . Геофізприлад // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=29167 (дата звернення: 05.03.2021).