Вулканічні гірські породи — Енциклопедія Сучасної України

Вулканічні гірські породи

ВУЛКАНІ́ЧНІ ГІРСЬКІ́ ПОРО́ДИ – гірські породи, пов’язані з вулканічною діяльністю. Утворилися в результаті виливу на поверхню лав або проникнення магми в кореневі зони вулканів (ефузивні породи – андезити, базальти, вулканічне скло); вибухових вивержень (пірокластичні породи – вулканічні туфи, туфобрекчії, вулканіч. попіл); перетворення порід під дією газових і гідротермальних складників. В. г. п. досить поширені в Україні; протерозойські – в межах УЩ і Волино-Поділ. монокліналі, палеозойські – у Дніпров.-Донец. западині і Карпат. покривно-складчастій споруді, мезозойські – в Карпат. та Крим. складчастих гірських спорудах, кайнозойські – у Закарп. прогині. Використовують В. г. п. і пов’язані з ними родовища: у Закарпатті андезити – як буд. камінь (Рокосовське, Шелестівське та ін. родовища), перліт – як легкий наповнювач бетонів, туфи – як стіновий та облицьовувал. камінь; з вулканіч. туфами пов’язані цеоліти. Неогенові ефузивні породи Закарпаття містять родовища бариту, поліметалів, золота (Біганське родовище комплекс. руд). Базальти Рівнен. та Донец. областей використовують як буд. камінь і частково – для вироб-ва мінерал. волокна та кам’яного литва. Розвідуються міденосні структури базальтів Волині.

Літ.: Заварицкий А. Н. Изверженные горные породы. Москва, 1961; Белоусов А. Ф., Кривенко А. П., Полякова З. Т. Вулканические формации. Новосибирск, 1982.

Статтю оновлено: 2006
Цитувати статтю
О. І. Отрешко . Вулканічні гірські породи // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=30106 (дата звернення: 25.02.2021).