ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Вандалізм

ВАНДАЛІ́ЗМ  — протиправне, безглузде знищення або пошкодження матеріальних та культурних цінностей. Назва терміна походить від назви древньогерман. племен вандалів, які 455 захопили Рим і пограбували та знищили його численні пам’ятки антич. культури. Безглуздим визнається вчинок, у якому виявляється невідповідність між мотивом поведінки та її наслідками і нормами моралі у суспільстві. Знищення або пошкодження майна, необхідного і корисного людям, якщо це не зумовлене крайньою необхідністю, суспільство сприймає як безглузду поведінку, незалежно від того, що думає з цього приводу руйнівник. В основі мотивів В. лежать деструктивні потяги до руйнації та знищення. Останніми роками В. набув значного поширення в усьому світі, зокрема він проявляється у руйнуванні могил, істор. святинь, нарузі над пам’ятниками та держ. символікою, пошкодженні транспорт. засобів, трубопроводів та ін. складних тех. систем, завданні збитків паркам та зеленим насадженням. Частішають випадки підпалів і вибухів, які не тільки завдають великої матеріал. шкоди, але й призводять до людських жертв, що дає підстави розглядати кримінал. В. як особливе кримінал. явище — своєрід. прояв агресивності. Поряд з політ., ідеолог. та реліг. мотивами безпосеред. причинами В. є помста, хуліган. спонукання, протест проти несправедливості. Акт В. може бути пов’язаний з проявами агресив. поведінки як однієї особи, так і негативно збудженої групи осіб (натовпу). Виділяють 6 його кримінолог. груп: побут., епатаж., кримінал., ідеолог., терорист., державно-чиновницький. Серед найпоширеніших дій «вандалів» — мех. руйнування споруд, підпали, вибухи, розбирання механізмів, вирубка дерев.

У кримінал. праві України поняття «В.» не зафіксоване, а злочинні дії зазнач. характеру кваліфікуються як знищення та пошкодження чужого майна; хуліганство; незаконна порубка лісу; пошкодження шляхів сполучення та транспорт. засобів; глум над могилою; нищення, руйнування чи псування пам’яток історії або культури; забруднення водоймищ та атмосфер. повітря тощо.

Рекомендована література

  1. Договор о защите учреждений, служащих целям науки и искусства, а также исторических памятников (Пакт Рериха) // Международ-ное право. Ведение боевых действий: Сб. гаагских конвенций и иных соглашений. Москва, 1955;
  2. Бандурка А. М., Зелинский А. Ф. Вандализм. Х., 1996.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2005
Том ЕСУ:
4
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
33066
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
1 491
цьогоріч:
369
Бібліографічний опис:

Вандалізм / В. В. Василевич // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-33066.

Vandalizm / V. V. Vasylevych // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2005. – Available at: https://esu.com.ua/article-33066.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору