Бронетранспортер - Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія
Бронетранспортер

БРОНЕТРАНСПОРТЕ́Р – броньована бойова машина підвищеної прохідності, призначена для перевезення особового складу механізованих військ та їх вогневої підтримки в ході бою; один із класів бойових машин бронетанкової техніки. При необхідності вогонь по противнику ведеться на ходу з озброєння Б. та особистої зброї піхотинців. Б. використовується також для ведення розвідки, охорони військ на марші й патрулювання. Для дій уночі Б. забезпечені приладами нічного бачення. Б., обладнані спец. пристроями, застосовують для буксирування гармат, мінометів, евакуації поранених, перевезення боєприпасів та ін. вантажів. На базі Б. створюють самохідні гармати й міномети, зенітні установки, протитанк. комплекси. Б. з’явилися у Великій Британії 1918.

У роки 2-ї світ. війни на озброєнні армій перебували гусеничні, напівгусеничні та колісні Б. з відкритим зверху корпусом. У броньованому корпусі сучас. Б. скомпоноване штатне озброєння, силова установка (двигун), трансмісія; розташований бойовий (десантний) відсік і відсік керування. В бойовому відсіці розміщуються піхотинці (10–20 осіб). У відсіці керування, який зазвичай розташований в носовій частині машини, - місце командира, навідника й механіка-водія. Корпус Б. – несучий, закритого (рідше відкритого) типу. Бронювання, як правило, протикульове. Штатне озброєння Б. складається переважно з кулеметів (один – великого калібру). Деякі модифікації Б. замість кулемета великого калібру мають дрібнокаліберну автомат, гармату, озброєні гранатометами й протитанк. комплексами для ураження броньованих цілей. Зброя встановлюється на кронштейнах корпусу або в обертовій башті. Швидкість руху колісних Б. – до 100 км/год, запас ходу – бл. 800 км; швидкість гусеничних Б. – 65–70 км/год, запас ходу – 350–400 км. Б. долають підйоми до 30°, здатні рухатися по схилах до 25°. Бойова маса Б. сягає 6–15 т.

У ЗС України восьмиколісні БТР–60, БТР–70, БТР–80 є на озброєнні Сухопутних військ. морської піхоти ВМС, спец. військ усіх видів ЗС, а також внутр. і прикордон. військ. БТР–80 має бокові люки, що дає змогу виконувати приховане раптове десантування піхотинців, і є найсучаснішою машиною в своєму класі, завдяки чому успішно застосовується під час проведення міжнар. навчань і в ході миротворчих дій.

М. Г. Гончарук

Стаття оновлена: 2004