Будівельні конструкції - Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія
Будівельні конструкції

БУДІВЕ́ЛЬНІ КОНСТРУ́КЦІЇ – вироби, з яких складаються будинки та інші споруди. Розрізняють конструкції несучі (Н. к.) та огороджувальні (О. к.). Н. к. – основні конструктивні елементи, що забезпечують міцність і стійкість, витримують власну вагу і зовн. мех. впливи та передають їх на основу, тобто ґрунти, що приймають навантаження від споруди. Н. к. бувають вертикальні, що витримують стискальні зусилля (стіни, стовпи, колони, пілони), й горизонтальні, що приймають згин та розтяг (панелі та балки перекриттів, ригелі рам, кроквяні ферми, ванти та ін.). За геом. формою розрізняють Н. к. лінійні (колони, ригелі, балки, відтяжки), площинні (панелі, плити, настили, ферми), просторові (склепіння, оболонки, куполи, об’ємні блоки). О. к. – це частини будинків, що складають їх зовн. оболонку або розділяють будинок на окремі приміщення. Зовн. О. к. призначені для захисту будинків від зовн. впливів (т-ри, вологи, вітру, шуму), внутрішні – для розділення будівель на окремі приміщення, звукоізоляції, а в окремих випадках і теплоізоляції. Розрізняють О. к. вертикальні (зовн. і внутр. стіни, перегородки) й горизонтальні (надпідвальні, міжповерхові та горищні перекриття, покриття і дахи). Часто О. к. є одночасно і Н. к.

Н. к. мають гарантувати необхідну міцність, стійкість (зокрема вогне- та морозостійкість), довговічність, а О. к. відповідати вимогам норм теплоізоляції, звукоізоляції та заг. архітектурним, експлуатац., гігієн. і світлотех. вимогам. Поверхня О. к. шорсткістю, кольором, текстурою та ін. особливостями повинна відповідати призначенню приміщень.

Зусилля в елементах Б. к. визначають методами будівельної механіки відповідно до вимог чинних будівельних норм. Розрахунок міцності, стійкості й деформативності Б. к. проводять на статичні та динамічні навантаження й на зусилля, що виникають унаслідок деформацій від зміни т-ри, нерівномір. осідань основи та ін. причин. Б. к. виготовляють із бетону, залізобетону, природ. і штуч. каменю, цегли, сталі й деревини. Застосовують легкі сплави, алюміній, пластмаси та ін. Б. к. можна виробляти безпосередньо на буд. майданчику (напр., цегляні стіни, монолітні залізобетонні конструкції) або монтувати зі збірних елементів (великі панелі, блоки, каркаси, ферми тощо).

І. Г. Любченко

Стаття оновлена: 2004