Бригада - Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія
Бригада

БРИГА́ДА (від франц. brigade, італ. brigata – спільнота, загін) – з’єднання родів військ і сил та спеціальних військ усіх видів збройних сил більшості держав світу. Б. родів військ призначені для ведення воєн. дій у формі бою та бойових дій на суші, в повітрі й на воді та виконання тактич. бойових завдань, а Б. спец. військ – для бойового, тех. й тилового забезпечення операцій оператив. і стратег. об’єднань. У сухопутних військах Б. складається з частин (батальйонів, дивізіонів) осн. родів військ і частин бойового, тех. й тилового забезпечення. Напр., мотопіхотну Б. Німеччини складають 2 мотопіхот. батальйони, танк. батальйон, артилерій. дивізіон, змішаний батальйон та ін. частини забезпечення; механізовану Б. США – 2–5 механіз. і танк. батальйонів, 1–2 дивізіони гаубичної артилерії, дивізіон ППО й частини всебічного забезпечення.

В Україні перехід від дивізій. структури військ і сил, яка залишилася від Рад. Союзу, до бригад. організац.-штат. структури здійснюється згідно з Держ. програмою побудови та розвитку ЗС України. В ЗС України Б. має постійну штатну структуру, визначену Ген. штабом; у мирний час входить до складу видів ЗС, а у воєнний – до складу оператив. і стратег. об’єднань. Б. механізованих, танк., аеромобіл. військ і мор. піхоти належать до заг.-військ. формувань і ведуть воєнні дії у формі заг.-військ. бою в просторі (смуга оборони чи наступу). Ком-р Б. має військ. звання полковника – генерал-майора.

Літ.: Державна програма будівництва та розвитку Збройних Сил України на період до 2005 року. К., 1997; Янкович В. М., Гончарук М. Г. Основні питання теорії будівництва Збройних Сил // Тр. Нац. академії оборони. 2001. № 20.

М. Г. Гончарук

Стаття оновлена: 2004