Буржуазне літературознавство - Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія
Буржуазне літературознавство

БУРЖУА́ЗНЕ ЛІТЕРАТУРОЗНА́ВСТВО – термін, який «бійці ідеологічного фронту» використовували на означення всіх літературознавчих теорій, що відхилялися у своїх засадах від настанов останніх з’їздів ленінської партії та партійних документів. ЦК КПУ скеровував укр. «бійців ідеологічного фронту» на боротьбу з Б. л. й на викриття його «хибних ідеол. і теор. засад». Боротися мали спеціально довірені автори й науковці, бо праці «бурж. літературознавців» перебували у спецфондах. Такі спецфонди були не тільки у книгозбірнях, а навіть у редакціях часописів. Виходячи із завдань партії, рад. літературознавці мали чітко триматися настанов марксист.-ленін. ідеології й засад соціаліст. реалізму. Ці настанови здебільшого подавалися у вигляді дохідливих гасел або елементарних інструкцій. Координац. центром боротьби з Б. л. за єдино правильну науку мав стати Ін-т літ-ри ім. Т. Шевченка АН УРСР у Києві, створ. у листопаді 1936. Але в ньому проводилися й вагомі наук. дослідження. Боротьба з Б. л. посилилася, коли Ін-т очолив М. Шамота (від 1962). Естафета цієї боротьби передавалася від покоління до покоління рад. літературознавців, даючи їм змогу вчасно робити наук. і громад. кар’єру, ставати повпредами «передової» науки за кордоном.

Присвячені цьому питанню книжки виходили в усіх книжк. вид-вах України (дуже часто рос. мовою); статті публікувалися в спец. («Радянське літературознавство») і в популяр. часописах (зокрема у «Всесвіті», особливо за часів ред. О. Полторацького та В. Коротича, і «Жовтні», передусім у рубриці, присвяч. Я. Галанові). Видавалися спец. рос. дайджести з питання літературознавства та естетики під грифом «для службового користування». З проголошенням незалежності України втрачається актуальність гасла боротьби з Б. л. Саме явище – боротьба з Б. л. – залишається досі не вивченим.

Літ.: Затонський Д. У пошуках сенсу буття. 1967; Його ж. Про модернізм і модерністів. 1972; Контрасти: Статті. Дослідження. Портрети. 1978; Ільницький М. Багатогранність єдності. 1984; Рік ’84: Літ.-критич. огляд. 1985; Рябчук М. Потреба слова: Літ.-критичні ст. 1985; Літературна панорама. 1986. 1986; Натхнена Жовтнем. К., 1987 (усі – Київ).

О. А. Герасимчук

Стаття оновлена: 2004