Базилевич Федір | Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія

Базилевич Федір


Базилевич Федір

БАЗИЛЕ́ВИЧ Федір (27. 12. 1897, Київ – 30. 06. 1931, м. Станіслав, нині Івано-Франківськ) – співак, актор, режисер. У складі Укр. респ. капели під диригуванням О. Кошиця побував у багатьох зх.-європ. столицях. 1920 опинився в таборі для військовополонених воїнів Армії УНР у Йозефові (Чехія), де брав участь у таборовому театрі і навчався у Праз. консерваторії. 1923 прибув до Ужгорода й до 1929 працював у «Руському театрі т-ва “Просвіта” в Ужгороді» як співак, актор, режисер, адміністратор і дир. Режисерські роботи Б.: «На перші ґулі» С. Васильченка, «Маруся Богуславка» М. Старицького, «Комедія на мості» В. Кліцпера, «Ляльки Віолети» А. Адама та ін. Б. перекладав для театру драм. твори з чес., польс. та франц. мов. Нац.-патріот. спрямування діяльності Б. викликало підозри чес. поліції і він змушений був переїхати в Галичину до м. Станіслав.

Ролі: Андрій («Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського), Гриць, Панько («Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «Сорочинський ярмарок» М. Старицького), Дмитро («Ясні зорі» Б. Грінченка), Степан («Дай серцю волю, заведе в неволю» М. Кропивницького), Андрій («Катерина» М. Аркаса), Фауст (однойм. опера Ш. Ґуно), Йожі («Циганський барон» Й. Штраусса), Каньо («Паяци» Р. Леонкавалло).

Літ.: Шерегій Ю. Нарис історії українських театрів Закарпатської України до 1945 року. Нью-Йорк; Париж; Сідней; Пряшів; Л., 1993; Баглай Й. Життя під світлом рампи // Срібна Земля. 2000, 6 трав.

Статтю оновлено: 2003