Бернацький Михайло Володимирович - Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія
Бернацький Михайло Володимирович

БЕРНА́ЦЬКИЙ Михайло Володимирович (04. 10. 1876, Київ – 16/17. 07. 1943, Париж) – економіст, політичний та громадський діяч. Д-р політ. економії, проф. Закін. Ун-т св. Володимира, слухав лекції у Берлін. ун-ті. Викладав у Політех. і Технол. ін-тах у С.-Петербурзі. Співпрацював у легал. марксист. журналах («Образование», «Современный мир» тощо). Виступав проти націоналізації землі та безкоштов. експропріації приват. наділів («К аграрному вопросу», С.-Петербург, 1906). Після Лютн. революції 1917 керував відділом праці Мін-ва торгівлі й пром-сті Тимчас. уряду (від кінця липня – товариш міністра). 25 квітня 1917 під його головуванням при відділі праці цього мін-ва скликано нараду для обговорення законопроекту про страйки, на якому відхилено вимоги робітників. Один з організаторів Радикал.-демократ. партії (червень). Від 25 вересня – міністр фінансів Тимчас. уряду. У жовтні фактично призупинив дію податк. законів. Заарешт. у Зимовому палаці 26 жовтня 1917. Експерт фінанс. комісії на рос.-укр. переговорах 1918. Вважав, що порушувати питання про платіжні спроможності населення, капітал та особливості нар. госп-ва молодої Укр. Держави неможливо. Прихильник думки про поділ майна колиш. імперії за територіал. принципом, кількістю населення, розміром податків та держ. майна. Міністр фінансів в уряді А. Денікіна та П. Врангеля. 1920 емігрував до Туреччини, потім до Франції. Викладав фінанс. право на рос. відділ. юрид. ф-ту Париз. ун-ту, а також у Рос. комерц. ін-ті, Рос. вищому технол. ін-ті, вів екон. семінар в Ін-ті слов’янознавства в Парижі. Один з організаторів і кер. (від 1943) Рос. академ. групи в Парижі, редагував ж. «Право и хозяйство». Був головою ради Рос. нац. об’єднання (від 1938). Відав фінансами закордон. закладів Рос. імперії (кер. еміграц. фінанс. ком-ту). У наук. і публіцист. працях доводив безперспективність «інтегрального комунізму» (НЕПу) і п’ятиріч. планів у СРСР, досліджував фінанс. політику цар. Росії, валютні реформи в рад. Росії і Чехо-Словаччині. Був визнаним фахівцем у ділянці грош. обігу. Стверджував, що обіг базується на капіталіст. основі й не може бути обмежений в осн. напрямах свого розвитку.

Пр.: О государстве будущего. С.-Петербург, 1906; Валютная проблема на Украине // Голос жизни. 1918. № 7–8; Золотая или бумажная валюта? // Утро. 1918, 6 дек.; Währungsreform in der Tschechoslowakei und in Sowjet-Russland. München; Leipzig, 1924 (співавт.); Monetary Policy of the Russian Government during the War // Russian Public Finance during the War. New Haven; London, 1928.

Літ.: Ижболдин Б. С. Памяти М. В. Бернацкого // Новый журнал. 1947. № 17; Врангель П. Н. Воспоминания. Франкфурт-на-Майне, 1969; Незабытые могилы. Российское зарубежье: некрологи 1917–1997. Т. 1. Москва, 1999.

С. І. Білокінь

Стаття оновлена: 2003