Биков Леонід Миколайович | Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія

Биков Леонід Миколайович


Биков Леонід Миколайович

БИ́КОВ Леонід Миколайович (27. 04. 1895, ст. Люботин, нині місто Харків. обл. – 18. 10. 1979, м. Тула, РФ) – гірничий інженер. Д-р тех. н. (1936), проф. (1939). Закін. Дніпроп. гірн. ін-т. Працював нач. вентиляції шахти; 1926–37 – у Макіїв. НДІ з безпеки робіт у гірн. пром-сті: н. с. зав. станції пилу та газу, зав. фіз.-хім. лаб., заст. дир. з наук. роботи; у Свердлов. гірн. ін-ті: зав. каф. спец. курсів (від 1937), організатор і зав. каф. вентиляції. Від 1956 – у Тульському гірн. ін-ті на каф. вентиляції та техніки безпеки. Засн. наук. школи охорони довкілля й безпеки гірн. робіт у шахтах і рудниках. Праці присвяч. дослідженню газоносності вугіл. пластів і природи раптових викидів вугілля та газу в шахтах, вибухових властивостей вугіл. пилу, причинам виникнення ендоген. пожеж у вугіл. і мідноколчедан. шахтах, удосконаленню провітрювання шахт. 1932 вийшла у світ монографія «Изогазы и теория происхождения очагов внезапных выделений метана», що принесла Б. міжнар. визнання. Результати робіт з дослідж. раптових викидів у шахтах було покладено в основу «Правил безпеки у вугільних і сланцевих шахтах», що регламентують питання безпеки праці гірників.

Пр.: Теория и основные принципы эксплуатации пластов, склонных к внезапным выделениям газа. К., 1936; Эндогенные пожары и эксплуатация медноколчеданных месторождений. Москва, 1947; Рудничные пожары. Москва, 1953.

Літ.: Захаров Е. И. Быков Леонид Николаевич (к 100-летию со дня рождения) // Тульский край: история и современность: Сб. мат. науч. конф., посвящ. 220-летию образования Тульской губ. Тула, 1997.

Статтю оновлено: 2003