Авіаційної промисловості Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут (Південдіпрондіавіапром) — Енциклопедія Сучасної України

Авіаційної промисловості Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут (Південдіпрондіавіапром)

АВІАЦІ́ЙНОЇ ПРОМИСЛО́ВОСТІ Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут (Південдіпрондіавіапром) – головна в Україні установа з комплексного проектування підприємств авіаційної промисловості та розроблення відповідних норм технологічного проектування. Підпорядк. Держ. ком-ту пром. політики України. Створ. 1940 як Харків. філія 1-го Держ. проект. ін-ту (ДПІ-1), який згодом перейменовано в Держ. проектно-конструктор. та н.-д. ін-т авіац. пром-сті. Від 1991 – нинішня назва. Осн. напрям вироб. діяльності ін-ту – проектування підпр-в, окремих корпусів та цехів з виготовлення літаків, вертольотів, двигунів та агрегатів авіац. техніки; аеродром. комплексів і систем керування польотами; підпр-в та цехів заг.-пром. призначення, об’єктів з випуску побут. техніки; інформ.-обчисл. центрів, систем автоматиз. проектування та керування вироб-вом; допоміж. енергет. і природоохорон. споруд (компресорні, котельні, трансформаторні підстанції, дизель-електростанції, очисні споруди та ін.); заг.-завод. транспорту, автоматизації вантажно-розвантажув. робіт. Ін-т вирішує завдання комплекс. проектування адм. споруд, житл. будинків (багатоповерх. будинків та котеджів), готелів, лікарн. комплексів, офісів і спорт. споруд, моноліт. житл. комплексів у сукупності з проектуванням обладнання для цього. Осн. напрями н.-д. робіт ін-ту – вирішення проблем екології, ресурсозбереження та пром. санітарії на вироб. об’єктах. Ін-т безпосередньо причетний до створення потужностей для вироб-ва авіац. техніки всіх ґатунків – пасажир. і військових літаків, вертольотів, авіац. двигунів та агрегатів. За проектами ін-ту створ. потужності для вироб-ва товарів широкого вжитку, устаткування для легкої та харч. пром-сті. Розроблено комплексні проекти та робочу документацію для буд-ва підпр-в авіац. пром-сті в Києві (АНТК ім. О. К. Антонова та Київ. авіац. з-д «Авіант»), Запоріжжі (АТ «Мотор-Січ»), Харкові (Харківське державне авіаційне виробниче підприємство), Воронежі (АТ «ВАСО»), Ростові-на-Дону («Роствертол»), Таганрозі (Таганроз. авіаційний наук.-тех. комплекс ім. Г. Берієва), а також у Дніпропетровську, Одесі, Тбілісі та ін. Провід. спеціалістів ін-ту нагороджено Держ. преміями СРСР та преміями РМ СРСР. В ін-ті розроблено технол. документацію з реконструкції з-ду для вироб-ва літаків Ан-140 в Ірані. Від 1985 ін-т очолює В. Силич.

Статтю оновлено: 2001
Цитувати статтю
В. Й. Ціпковський . Авіаційної промисловості Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут (Південдіпрондіавіапром) // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=42352 (дата звернення: 25.02.2021).