Автомобільні війська — Енциклопедія Сучасної України

Автомобільні війська

АВТОМОБІ́ЛЬНІ ВІЙСЬКА́ – спеціальні війська, які складаються з автомобільних частин і підрозділів, що організаційно входять до складу з’єднань, об’єднань і тилу Збройних Сил. Призначені для доставки матеріал. засобів, перевезення особов. складу, а також евакуації поранених, хворих і майна. У 1-й світ. війні використов. для термінових перевезень особов. складу, боєприпасів, забезпечення роботи штабів, доставки документів тощо. У ході 2-ї світ. війни А. в. застосовувались широко. В рад. армії використов. переважно автомобілі ГАЗ-АА вантажністю 1,5 т і ЗіС-5 вантажністю 3 т, а також трофейні автомобілі та автомобілі переважно амер. вироб-ва, які надходили по ленд-лізу. У післявоєнні роки А. в. рад. армії переоснащувано новими зразками автомоб. техніки Ульянов., Горьков., Мінськ., Камськ., Кременчуц., Урал. автомоб. з-дів, з-ду ім. Лихачова та ін. вантажністю від 0,5 до 60 т (автопоїзди для перевезення важкої гусенич. техніки). Для діяльності в особливих умовах підрозділи і частини А. в. оснащувано гусенич. транспортерами-тягачами. Крім власне автомоб. підрозділів, А. в. містять також сили і засоби для виконання тех. обслуговування і ремонту автомоб. техніки в польових умовах. А. в. значно підвищують маневреність військ та можливість виконання ними поставлених завдань.

Літ.: Великанов А. А. Люди фронтовых дорог: Записки автомобилиста. Москва, 1956; Среднев М. А. Автомобилисты на войне. Москва, 1957; Манштайн Э. фон. Утерянные победы / Пер. с нем. Смоленск, 1999.

Статтю оновлено: 2001
Цитувати статтю
О. І. Ландар . Автомобільні війська // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=42459 (дата звернення: 03.03.2021).