Азбестоцементна промисловість - Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія
Азбестоцементна промисловість

АЗБЕСТОЦЕМЕ́НТНА ПРОМИСЛО́ВІСТЬ – галузь промисловості будівельних матеріалів, підприємства якої виготовляють різноманітні азбестоцементні вироби й конструкції. Азбестоцемент – один із найефективніших матеріалів для виготовлення різних буд. деталей і конструкцій, має високі фіз.-мех. показники, які досягаються шляхом дисперс. армування цемент. каменю тонкими волокнами азбесту. Міцність азбестоцементу при розтягуванні складає 100–200, а при вигинанні 150–300 кг/см2, ударна міцність – 1,5–3,0 гк/см2. Високі показники міцності дозволяють виготовляти із азбестоцементу вироби малої товщини, що, в свою чергу, дає можливість у кілька разів зменшити вагу буд. конструкцій і деталей порівняно з ін. матеріалами. Найпоширеніші види продукції А. п.: листові матеріали (шифер) для буд-ва (покрівля, стінові огородження, акустична стеля тощо), труби товщиною 100–500 мм різного призначення (водопровідні, каналізаційні, що працюють у безнапірних трубопроводах і під тиском від 6 до 15 атм.); облиц. плитки, вентиляц. короби, електроізоляц. дошки, панелі для стін та ін. А. п. в Україні почала розвиватися від 1929, коли став до ладу шифер. з-д у Краматорську. 1932 видав продукцію шифер. з-д у Києві, 1950 – у Харкові, 1959 – у Амвросіївці з-д з вироб-ва азбестоцем. труб, 1961 – у Запоріжжі, 1964 – у Здолбунові, 1968 – у Балаклії, 1974–75 – в Івано-Франківську. 1955 уперше в Україні у Києві став до ладу цех з вироб-ва азбестоцемент. труб потужністю 1770 км умов. труб на рік. Більшість підпр-в А. п. України розташовані побл. цемент. з-дів, що спрощує постачання сировини. Збільшення вироб-ва азбестоцемент. виробів здійснюється за рахунок оснащення підпр-в більш потуж. устаткуванням, заміною вузьких двоциліндр. машин на трициліндрові. Замість малорозмір. покрівельних плиток пром-сть перейшла на вироб-во ефективніших хвилястих листів. У 60–70-х рр. проведено ґрунтовну комплексну реконструкцію і модернізацію А. п., завдяки чому вироб-во набуло сучас. тех. рівня – встановлено технол. лінії з виготовлення великорозмір. листів, механізовано процеси приготування азбестоцемент. маси, профілювання і стопування листів, доводки азбестоцем. труб, автоматизовано зріз накату з форматного барабана, проведено часткову автоматизацію вироб-ва. Нині А. п. України представлена підприємствами, роботу яких регулює концерн «Укрцемент». Вироб-вом шиферу займаються ВАТи «Азбодеревскло» (Київ), «Волинь» (м. Здолбунів), «Краматорський ЦШК-Пушка», «Харківський ЗІАМ»; шиферу і труб – ВАТи «Донцемент», «Івано-Франківськцемент», «Запорізький ЗАЦВ», «Балцем» (м. Балаклія). У територ. структурі А. п. виділяються – пд.-зх., де виробляється переважно шифер, та донецько-придніпр. центр, що спеціалізується на виготовленні труб, муфт. Динаміку вироб-ва осн. продукції А. п. в Україні подано у Табл.

Продукція А. п. широко використовується в нар. госп-ві України, частина її експортується в Румунію, Угорщину і Молдову, зокрема у 2000 експорт шиферу склав 123,9 млн умов. плиток і 28,7 км умов. труб. Осн. напрямки дальшого розвитку галузі пов’язані з упровадженням ресурсозберігальних та прогресив. технологій, що базуються на пошуках замінників азбесту, використанні відходів вироб-ва, досконаліших технол. режимів і машин, підвищення технол. рівня, культури вироб-ва, автоматизації керування технол. процесами і машинами, комп’ютеризації.

Літ.: Производство асбестоцементных изделий. Москва, 1962; Сатарин В. И., Акопян В. А. Асбестоцементная промышленность. Москва, 1962; Блох Г. С., Литвинов А. Н. Асбестоцементные материалы и конструкции и их эксплуатационные качества. Москва, 1964; Желдаков Ю. Н. Производство прогрессивных асбестоцементных изделий и конструкций. Москва, 1974; Нациевский Ю. Д., Хоменко В. П., Зайончковский Б. Ф. Эффективные строительные материалы. К., 1974; Комар А. Г. Строительные материалы и изделия. Москва, 1976; Берней И. И., Колбасов В. М. Технология асбестоцементных изделий. Москва, 1985.

Г. В. Погомій

Стаття оновлена: 2001