ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Антарктика

АНТА́РКТИКА (від грец. ἀνταρκτικός — розташ. супроти Арктики) — південна полярна область навколо Південного географічного полюса, охоплює материк Антарктиду й прилеглі частини Тихого, Атлантичного та Індійського океанів з островами. Фіз.-геогр. межею А. є антаркт. конвергенція — зона сходження пд. холодних поверхн. вод з теплішими пн. водами, яка проходить по 50°–60° пд. широти. Пл. А. в цих межах — бл. 52,5 млн км2. А. лежить у межах антаркт. і субантаркт. поясів. Клімат її визначається положенням А. у високих широтах, взаємодією циклонічного поясу над океаном з антициклоном над континентом і т. зв. циркумполярним вихором навколо А. Циркуляція атмосфери в антаркт. обл. зумовлює систему циркуляції океану: у пн. частині А. існує потужна Антаркт. течія, у пд. (уздовж континенту) — система колових циклон. течій. Т-ра поверхневих вод А. коливається в межах від –1,8 °С до +2 °С взимку і від +2 °С до +3,5 °С влітку, солоність бл. 34 ‰. Води А. багаті на органічне життя. Тварин. і рослин. світ становить окрему Антаркт. біогеогр. область, типовими представниками фауни є пінгвіни, альбатроси, чайки і крачки, 4 види тюленів-ендеміків. Відповідно до міжнар.-правового статусу А. перебуває в заг. і рівному користуванні всіх держав світу; на неї не поширюється будь-чий територ. суверенітет. Міжнар.-правовий режим А. визначає Договір про А., підписаний 1 грудня 1959 (набрав чинності 23 червня 1961) низкою держав, зокрема й СРСР. Договір проголошує демілітаризацію А. і «заморожує» територіальні претензії. Зона дії Договору — на Пд. від 60° пд. широти. Її простір можна використовувати лише в мирних цілях. Договір закріпив принцип свободи наук. досліджень і співпраці. А. не перебуває під міжнар. керуванням. Держави-учасниці лише здійснюють взаємні консультації та обмін інформацією з питань А. Від 1992 Україна є державою-учасницею Договору про А. з неконсультатив. статусом. 2001 вона приєдналася до Мадрид. протоколу про охорону довкілля Договору про А. Найближ. часом Україна має можливість отримати консультатив. статус держави-учасниці Договору про А.

Рекомендована література

  1. Атлас Антарктики. Т. 1, 2. Москва; Ленинград, 1966–69;
  2. Щербань М. І. Серед вічної криги. К., 1968;
  3. Трешников А. Ф. Циркуляция вод и дрейф льдов Южного океана // Основные проблемы океанологии. Москва, 1968;
  4. Слевич С. Б. Антарктика в современном мире. Москва, 1985.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2001
Том ЕСУ:
1
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
42864
Вплив статті на популяризацію знань:
96
Бібліографічний опис:

Антарктика / Г. П. Міліневський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-42864.

Antarktyka / H. P. Milinevskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2001. – Available at: https://esu.com.ua/article-42864.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору