>
КОМІ́СІЯ СОЦІА́ЛЬНО-ЕКОНОМІ́ЧНОЇ ІСТО́РІЇ
УКРАЇ́НИ
ВУАН
Засн. 1929 з ініціативи та за сприяння Д. Багалія. Кер. – О. Оглоблин, в. о. вченого секр. – Н. Полонська-Василенко. Серед співроб. – О. Багалій-Татаринова, М. Слабченко, М. Яворський, Л. Окіншевич, О. Водолажченко, Н. Мірза-Авакянц, Д. Бованенко, М. Горбань, М. Тищенко, В. Романовський, В. Ганцова-Класен. Основні напрями наук. досліджень: історія пром-сті та робітн. класу в Україні, колоніал. політика Польщі та Росії в Україні за часів феодалізму, буржуазія в Україні за доби імперіалізму. Підготовлено до друку зб. «Нариси з соціально-економічної історії України», «До проблеми суспільно-економічних формацій на Україні», укладено археогр. зб. «Залізнорудна та металургійна промисловість на Правобережній Україні XVI–ХІХ століття», зібрано матеріали для зб. «Нариси з історії промисловості та робітничого класу на Україні». Д. Багалій написав наук. розвідки «Історія колонізації Слобідської України», «Історія заселення полудневої України»; О. Оглоблин – «Кріпацька фабрика», «Боротьба рудників проти покріпачення на Правобережній Україні в кінці XVI – перші дві чверті ХІХ століття», «До історії буржуазної інтелігенції на Україні від лютого до жовтня 1917 року»; Н. Полонська-Василенко – «Робітництво Києво-Межигірської фаянсової фабрики»; О. Багалій-Татаринова – «Нариси з історії військових поселень на Україні» та ін. 1932–33 О. Оглоблин і Н. Полонська-Василенко неодноразово зверталися до кер-ва ВУАН із низкою пропозицій щодо вшанування пам’яті Д. Багалія, зокрема надати його ім’я комісії, здійснити повне видання праць, встановити мемор. дошку. 1934 припинила існування.
Літ.: Стариков Г. М. Діяльність Комісії із вивчення соціально-економічної історії України XVIII–XIX ст. (1929–1934 рр.) // Сум. старовина. 2009. № 28–29; див. також Комісії порайонного розроблення історії України ВУАН.
Р. В. Пилипчук
Статтю оновлено: 2014
Цитувати статтю
Р. В. Пилипчук
. Комісія соціально-економічної історії України ВУАН // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=4376 (дата звернення: 26.02.2021).