ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Комітат

КОМІТА́Т (від лат. comitatus — округ, граф­ство). Комітат. адм.-тер. система була поширена на укр. етніч. землях Закарпаття у період, коли вони входили до складу Угорщи­ни. На укр.-рус. теренах Серед. Потисся К. створ. у 12 ст., а у Верх. Потиссі — у 13 — на поч. 14 т. Так, 1202 засн. Списький, 1214 — Земплин. і Ужан., 1263 — Берез., 1303 — Мараморос. К. Простори укр. етноістор. Закарпаття наприкінці 18 — на поч. 19 ст. майже повністю збігалися з Верх. По­тис­сям і займали пл. 50 тис. км2. До його складу входили Ма­ра­мо­рос., Угочан., Берез., Ужан., Земп­лин., Спис., Шарис., Абуй­торнян., Сатмар., Саболч., Гемер. і Боршод. К. тогочас. Угорщини. 1810 у Гемер., Боршод., Саболч. і Сат­мар. К. проживало ще 49,2 тис. україномов. осіб, а наприкінці 1930-х рр. — лише від 3 до 5 тис. українців-русинів. На серед. 19 ст. до територій з переважаючим укр.-русин. насел. належали ли­ше Мараморос., Угочан., Берез., Ужан., Земплин. і Шарис. К. пл. 28,4 тис. км2. Напередодні 1-ї світової війни майже повністю українсь­кими були тільки Мараморос., Угочан., Берез., Ужан. К. пл. 17,9 тис. км2. Протягом 2-ї пол. 19 — на поч. 20 ст. мадяризація і словакізація українців-русинів спричинили скорочення терито­рії укр. етноістор. Закарпаття до 22,3 тис. км2. У результаті розпаду Австро-Угорщини та рішень Міжнар. конф. у Сен-Жермені (Франція) від 10 вересня 1919 більша частина укр. етноістор. Закарпаття під назвою Підкарпат. Русь, площа 12,6 тис. км2, уві­йшла до складу новоствор. держави Чехо-Словаччина. Відповід­но до жупного закону від 20 лю­того 1920 у тодіш. Підкарпат. Русі засн. Ужгород., Мукачів., Берегів., Великоберезнян. та Марамороську (з центром у с. Великий Бичків, нині смт Рахів. р-ну Закарп. обл.; згодом перейменовано на Солотвинську) жупи. Того ж року Солотвин. жупу об’єд­нали з Севлюською, 1924 — Бере­гівську з Мукачівською. 1926 всі жупи Підкарпат. Русі чехо-словац. влада об’єднала в одну — Му­качівську. 1928 у Чехо-Словаччині проведено адм.-тер. рефор­му, в результаті якої жупи ліквідовано, а замість них створ. окру­ги.

Рекомендована література

  1. История Венгрии. Москва, 1971;
  2. Тиводар М. Етнографія Закарпаття. Уж., 2011.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2014
Том ЕСУ:
14
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
4590
Вплив статті на популяризацію знань:
43
Бібліографічний опис:

Комітат / М. П. Тиводар // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-4590.

Komitat / M. P. Tyvodar // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at: https://esu.com.ua/article-4590.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору