Купчинський Євген Іванович | Енциклопедія Сучасної України
Beta-версія

Купчинський Євген Іванович


Купчинський Євген Іванович

КУПЧИ́НСЬКИЙ Євген Іванович (19. 06. 1867, с. Оглядів, нині Радехів. р-ну Львів. обл. – 28. 08. 1938, с. Сороцьке, нині Теребовлян. р-ну Терноп. обл.) – громадсько-культурний діяч, організатор хорів і диригент, цитрист. Брат Т. Куп­чинського. Закін. г-зію та греко-катол. семінарію (1891) у Львові. Того ж року руко­поклад. на свя­ще­ника. Служив у парафіях низки сіл Тернопільщини і Львівщини, від 1905 – у с. Сороцьке, де також був засн. сільс. хорів і читалень т-ва «Просвіта». Брав уроки гри на цит­рі у В. Зарицького та Ф. Капітонової, теорії музики – О. Нижанків­ського. У 1880-х рр. був тісно пов’яз. із «Академ. братством» і хором цього т-ва, з яким висту­пав як аком­паніатор та соліст-цитрист, виконуючи композиції укр. і зарубіж. ав­то­рів, а та­кож влас­ні у концертах укр. виконавців. У 1880–90-х рр. опра­­цю­­вав для цитри диверти­смент на теми з опери «Різд­вя­на ніч» та 2 дивертисменти на те­ми з опери «Наталка Пол­тавка» М. Лисенка, фантазії на теми з опер «Норма» В. Белліні та «Лючія ді Ламмермур» Ґ. До­ніцетті, муз. картини за мотивами стрілец. пісень, об­­робки нар. пісень, 6 попурі на нар. те­ми. 1905–12 висту­пав як співак і цитрист хору «Бандурист» під час турне містечка­ми Га­ли­­чини, а також брав участь у концертах, присвяч. пам’яті Т. Шевченка, І. Фран­ка, М. Ша­шкевича. Через хворобу віді­­йшов від виконав. діяльності (лише зрідка ви­сту­пав у Льво­­ві), продовжив керувати хорами в с. Ріпнів (нині Буського р-ну Львів. обл.) і Сороцьке. Пере­клав для цитри ма­­зур­­ки, вальс та «Похоронний марш» Ф. Шопена, арію Йонтека з опери «Галька» С. Мо­нюшка, п’єси Р. Шуманна та Л. ван Бетго­вена, а також салонні п’єси австр. та нім. ком­­­по­зиторів, чес., польс., серб. нар. пісні, керую­чись доступністю сприйняття селя­на­ми не­­склад. мелодій. музи­ки. Видав зб. композицій для цитри «Руський цитрист» (Ві­­день, 1902–04, у 10-ти зошитах), до якого уві­йшли різноманітні марші, польки, ро­ман­­си. 2004 у Львові ви­йшло друком повне зібр. збережених творів К.

Тв.: «Три піс­ні» («Доля», сл. Т. Шевченка; «Моя пісня», сл. М. Бачинського; «У садочку», сл. К. Сту­дин­ського; 1889); солоспіви з фортепіано – «Не тополю високую» (сл. Т. Шевченка, 1891).

Літ.: Некролог // Діло. 1938, 4 верес.; Герета І. Його ніжна і буремна цитра // Свобода. 1992, 15 верес.; Медведик П. Діячі української музичної культури: Куп­чинський Євген // Зап. НТШ. Пр. Музи­­козн. комісії. Л., 1993. Т. 226; Анто­но­вич О. Уривок щоденника цитриста та компо­зи­то­ра Євгена Купчинського з 1888–1889 років // Там само. 1996. Т. 232; Медведик П. Незабутній світ його цитри // Свобода. Нью-Йорк. 1997, 21 черв.

Статтю оновлено: 2016