Майкрософт
«МА́ЙКРОСОФТ», «Майкрософт корпорейшн» («Microsoft», «Microsoft Corporation») — американська транснаціональна технологічна корпорація з виробництва програмного забезпечення, надання послуг та розроблення інтернет-технологій для персональних комп’ютерів і серверів. Штаб-квартира «Майкрософт» розташована у місті Редмонд (штат Вашингтон, США). Назва корпорації походить від англійських слів «Microcomputer Software» («програмне забезпечення для мікрокомп’ютерів»). Заснована у 1975 році Біллом Гейтсом і Полом Алленом, які запропонували компанії «Micro Instrumentation and Telemetry Systems» для мікрокомп’ютера «Altair 8800» програму «Altair BASIC» — інтерпретатор мови програмування Basic.
У середині 1980-х років після значного успіху ринку персональних комп’ютерів «IBM PC» компанія «Майкрософт» завдяки контракту з компанією «IBM» щодо випуску операційної системи «MS-DOS» стала одним з лідерів ринку програмного забезпечення. У 1985 році корпорація випустила перший варіант операційної системи «Windows» (з англійської — «Вікна»), яка базувалася на графічному інтерфейсі та була зручнішою у використанні. У подальші роки нові версії цієї операційної системи стали найпопулярнішими у світі та зайняли 90 % світового ринку операційних систем.
Міжнародне розширення
У 1982 році відкрито перше представництво зі збуту та маркетингу в Європі, а також перше іноземне відділення у Великій Британії. У 1987 році міжнародні продажі досягли 48 % від усіх продажів програмного забезпечення «Майкрософт». Нині, окрім операційних систем, корпорація продає офісні та серверні програмні сервіси, аксесуари для комп’ютерів і гральні приставки, активно розвиває хмарні технології. У 2001 році корпорація випустила ігрові приставки «Xbox». У 2008 році представлено перший продукт хмарних технологій «Azure Services Platform», а у 2009 році — пошуковий сервіс «Bing». У 2010 році презентовано технологію для віртуальних ігор «Kinect». Від 2010 року корпорація випускає смартфони «Windows Phone», а від 2012 року — власний планшетний комп’ютер «Surface».
Корпорація пропонує широкий спектр програмних продуктів ділового та персонального призначення, використання яких значно підвищує ефективність праці та дозволяє застосовувати найновіші досягнення інформаційних технологій на роботі, вдома і під час навчання. За свою історію корпорація викупила 158 компаній або їхніх продуктів. Рішення та продукти корпорації продаються більш ніж у 80-ти країнах світу, інтерфейс користувача надається 45-ма мовами, зокрема й українською. Продукти сумісні майже з усіма платформами персональних комп’ютерів.
Діяльність в Україні
Структурно корпорація «Майкрософт» поділяється на три групи: продуктові підрозділи, глобальні корпоративні групи та географічні сегменти. У 2016 році в корпорації працювали понад 120 тисяч осіб у 125-ти країнах світу. Того ж року чистий прибуток склав 85,32 мільярда доларів США, а ринкова капіталізація становила 407 мільярдів доларів США. Генеральний виконавчий директор корпорації — Сатья Наделла.
У 2003 році створено ТОВ «Майкрософт Україна». Основні завдання компанії: розвиток ринку програмного забезпечення та просування продуктів «Microsoft», підтримка партнерів і замовників, а також локалізація новітніх технологій корпорації та реалізація соціальних проєктів на території України. Від 2003 року, внаслідок підписання Меморандуму про взаєморозуміння між «Майкрософт» та Міністерством освіти і науки України, діє програма «Партнерство в навчанні».
Від 2008 року корпорація є членом Американської торгової палати в Україні, Європейської бізнес-асоціації та Асоціації підприємств інформаційних технологій України. У 2009 році Україна стала учасницею Програми урядової безпеки Microsoft (Government Security Program), у рамках якої компетентні органи отримують доступ до коду операційної системи «Microsoft», а також до технічної документації та консультацій фахівців. 2012 вісім продуктів компанії отримали сертифікати Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.
2015 ТОВ «Майкрософт Україна» підписало з Міністерством економіки України Меморандум про співпрацю в галузі захисту прав інтелектуал. власності, а з Міністерством внутрішніх справ України — Меморандум про співпрацю в галузі кібербезпеки. 2010 «Майкрософт Україна» визнано переможцем Національного конкурсу «Благодійник року» в номінації «Транснаціональна компанія». 2010 і 2011 українське відділення корпорації ставало переможцем конкурсу «Ukrainian IT-Channel Award» у номінації «Найкращий вендор програмного забезпечення». Генеральний директор ТОВ «Майкрософт Україна»: Е. Франке (2007–09), Д. Шимків (2009–14), Н. Васильєва (2014–19), Я. де Йонг (2019–22), Леонід Полупан (від 2022).