ЕСУ – джерело прозорих знань (оцінка європейських фахівців) - Енциклопедія Сучасної України
Головна / Новини

ЕСУ – джерело прозорих знань (оцінка європейських фахівців)


04/05/2018

У зв’язку з дедалі частішим використанням довідкової інформації як засобу маніпуляції громадською свідомістю (з політичних, ідеологічних, економічних тощо міркувань, що яскраво помітно на прикладі Вікіпедії), Центр досліджень Європейського парламенту (European Parliamentary Research Service) поставив за мету виявити джерела найбільш достовірних неупереджених знань в європейських країнах. Вибірку таких джерел склали національні онлайн-енциклопедії, підготовлені фаховими (науковими) колективами. Результати дослідження представлено у звіті під назвою «Europe's online encyclopaedias» (doi: 10.2861/375719). У ньому подано аналіз енциклопедичних інтернет-джерел з погляду їхньої доступності для суспільства (без оцінки якості змісту енциклопедичного матеріалу).

Прикметно, що в розділі про Україну згадано онлайн-версії «Енциклопедії сучасної України» (ЕСУ), «Енциклопедії історії України» (ЕІУ) та українську версію Вікіпедії.

У цьому розділі, зокрема, йдеться про таке.

Онлайн-енциклопедія ЕСУ містить близько 100 тисяч статей і є електронною версією багатотомної друкованої «Енциклопедії сучасної України» – джерела всебічної довідкової інформації про Україну від початку 20 ст. донині, що формує цілісний образ про країну на основі висвітлення історичних подій, установ, організацій та видатних осіб. ЕСУ укладає Інститут енциклопедичних досліджень Національної академії наук України, який для підготовки енциклопедичних матеріалів згуртував понад 1000 експертів – авторитетних фахівців із тих чи інших галузей знань, передусім провідних вчених Національної академії наук України та Наукового товариства імені Шевченка.

Окрім загальних відомостей про енциклопедію ЕСУ, автори дослідження аналізують рейтинг її сайту, який визначає його позицію стосовно інших в конкретній країні (автори використовують рейтинг статистичної служби Alexa Internet, що формується на основі обчислення комбінації середнього значення щоденних унікальних користувачів і приблизної кількості переглядів сторінок в країні за останній місяць). За цим показником, як стверджують автори дослідження, сайт ЕСУ займає 6 322 позицію в Україні (станом на 10 січня 2018 року). Водночас варто зауважити, що на сьогодні (травень 2018 року) рейтинг сайту ЕСУ в українському інтернет-просторі підвищився до 4490 позиції – див. alexa.com . Зауважимо також, що відповідно до даних іншої статистичної служби (Google Analytics) в середньому за місяць сайт енциклопедії ЕСУ відвідує понад 70 000 тисяч унікальних користувачів, переглядаючи при цьому понад 100 000 сторінок енциклопедії).

Для порівняння (згідно з інформацією в дослідженні): національні електронні енциклопедії в Польщі, Хорватії, Італії, Норвегії, Данії, Швеції тощо входять до першої тисячі сайтів у рейтингу відповідних країн. Натомість, скажімо, сайт «Великої російської енциклопедії» у рейтингу сайтів Росії займає 14 032 позицію на локальному рівні; чеська онлайн-енциклопедія CoJeCo – 10 208 позицію в Чехії, німецька «Енциклопедія Брокгауз» – аж 56 702 позицію в Німеччині.

Окремо схарактеризовано «Енциклопедію історії України», про яку зазначено, що вона більш спеціалізовано подає інформацію про Україну, її історію, сучасний розвиток, а також окреслює загальні події, знакові для світової історіографії чи політології, відомих персоналій, міжнародні організації тощо. Зауважено, що ЕІУ складається з 10 томів (приблизно 11 тис. статей), і її укладачі планують підготувати ще три томи, присвячені Євромайдану (Революції гідності), анексії Криму, війні на Сході України та загалом подіям і особистостям, прикметним для держави в період після Євромайдану.

Європейські фахівці звертають увагу на те, що обидві українські інтернет-енциклопедії мають відкритий безкоштовний доступ до матеріалів.

Насамкінець у розділі про українську національну електронну енциклопедистику поінформовано про Вікіпедію: енциклопедичний ресурс містить 738 070 статей українською мовою (листопад 2017 р.). Читачі Вікіпедії в Україні віддають перевагу російській версії: її використовує 61,6% читачів, українську версію Вікіпедії – 25% читачів.

Інші новини
Понад 2 млн читачів "Енциклопедії Сучасної України" у 2020 році

У 2020 році за весь час існування онлайн-енциклопедії ЕСУ вперше...

28/12/2020
22-й том “Енциклопедії Сучасної України”

18/12/2020


Чим цікавилися користувачі ЕСУ в першій половині 2020 року

10 найвідвідуваніших статей сайту "Енциклопедії Сучасної...

01/07/2020
ЕСУ завойовує популярність серед українців

У травні популярність* онлайн-версії ЕСУ перевищила рекордні...

01/06/2020
Чим цікавилися користувачі ЕСУ в 2019 році

10 найпопулярніших статей сайту "Енциклопедії Сучасної...

25/12/2019
Онлайн-версії ЕСУ – 5 років!

Рівно 5 років тому Інститут...

07/10/2019
На сайті ЕСУ з'явився пошук Google

З метою розширення функціональних можливостей віднайдення...

11/07/2019

Всі новини