ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Критичний реалізм

КРИТИ́ЧНИЙ РЕАЛІ́ЗМ  — загальнокультурне поняття, семантичне поле якого охоплює літературно-естетичні та філософсько-наукові течії думки. У сфері літ.-естет. творчості К. р. — худож. метод репрезентації жит­тя в повноті всіх його вимірів (див. Реалізм). Прихильники цього методу прагнуть до правдивого зображення соц. дійсності. К. р. 19 ст. суттєво відрізняється від реалізму епох Відродження й Просвітництва, оскільки по-новому зображує людину та її соціокультурне оточення. У К. р. люд. характер розкривається в орган. зв’язку із соціокультур. обставинами, внутр. світ людини піддають глибокому аналізу, він стає психологічним. Велику роль у формуванні цієї якості К. р. зіграв романтизм, для якого ха­рактерне проникнення у таємни­ці люд. «Я». Розквіт К. р. у культурі країн Заходу пов’язаний з іменами Стендаля й О. де Бальзака у Франції, Ч. Діккенса, В.-М. Теккерея — у Великій Британії, у Росії — О. Пушкіна, М. Гоголя, І. Тургенєва, Ф. Достоєвського, Л. Толстого, А. Чехова. Величез. вплив на процес становлення К. р. здійснили розвиток робітн. руху у країнах Заходу й формування в 1840-х рр. марксизму.

К. р. — філос. течія, яка виникла у новоєвроп. культурі наприкінці 19 ст. як наслідок альтернатив. спроб «реаліст.» переосмислен­ня гносеології І. Канта. Філософія К. р. приділяє особливу увагу аналізу проблеми взаємо­зв’язку «об’єкт»–«гносеол. образ». У трактуванні цієї проблеми К. р. протиставляє себе не тільки «догматич. реалізму», який бездо­казово постулює об’єктивність зовн. світу, а й «наїв. реалізмові», згідно з яким всі характеристики світу, які дані в нашому життєвому досвіді, адекватно і вичерпно повно передають об’єк­тивну ре­альність. Представники К. р. (А. Риль, О. Кюльпе, Дж.-Р. Хікс, А.-О. Лавджой, Дж. Сантаяна, Р.-В. Селларс та ін.) переконані, що нашій свідомості не може бути дано нічого такого, що раніше не було утвор. нею самою.

Будь-який зміст люд. свідомості вони розглядають як її результат, опосередков. складним пізнавал. процесом взаємодії суб’єкта та об’єкта. За К. р., хоч предметність і створюється самою свідомістю, проте знання має об’єктивні підстави. Онтологія К. р. неоднозначна, оскільки припускає існування не тільки реалій предмет. світу, а й ідеал. сутностей найрізноманітніших типів. Адекватність знання у філософії К. р. розуміють як відповідність цього знання об’єк­ту, який опосередковується ідеал. структурами і досвід. даними. Дані досвіду не можуть бути «схожими» на об’єкт, адже репрезентації його у свідомості є не відображенням об’єкта, а його ієрогліфом. У сучас. філософії ключові ідеї К. р. відтворе­но у модифіков. вигляді в деяких версіях наук. реалізму (напр., у концепції «радикал. К. р.» М. Ман­дельбаума).

Рекомендована література

  1. G. D. Hicks. Critical realism. Lon­don, 1938;
  2. A. Reck. Recent American philosophy. New York, 1964;
  3. Хилл Т. Сов­ременные теории познания / Пер. с англ. Москва, 1965;
  4. N. P. Melchert. Realism, materialism and the mind. New York, 1968;
  5. Богомолов А. С. Буржуазная философия США. ХХ век. Москва, 1974.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2014
Том ЕСУ:
15
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
1625
Вплив статті на популяризацію знань:
355
Бібліографічний опис:

Критичний реалізм / В. С. Лук’янець // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-1625.

Krytychnyi realizm / V. S. Lukianets // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at: https://esu.com.ua/article-1625.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору