ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Дюранти Волтер

ДЮРА́НТИ Волтер (Duranty Walter; 1884, м. Ліверпуль, Велика Британія – 03. 10. 1957, шт. Флорида, США) – американський журналіст. Пулітцерів. премія (1932) за низку статей у г. «New York Times» про реалізацію плану сталін. п’ятирічки з індустріалізації СРСР. Як журналіст уперше відзнач. 1919 за матеріал про Париз. мирну конф. Працював у Ризі, звідки висвітлював події в нових незалеж. балт. державах. 1921–34 перебував у СРСР. 1929 отримав ексклюз. право взяти інтерв’ю в Й. Сталіна. У своїх перших статтях причиною нестачі продовольства в Україні вважав супротив колективізації індивід. госп-в, захищав політику диктатури Й. Сталіна, а брутальність його влади пояснював об’єктив. необхідністю. Д. приписують уведення терміна «сталінізм». У ст. «Russians Hungry, But Not Starving» («Росіяни голодують, але не помирають», опубл. у г. «New York Times», 1933, 31 березня) заперечує розповіді брит. журналіста Ґ.-Р. Джонса про голод в Україні, пояснюючи появу жахливих історій про тисячі загиблих і мільйони тих, яким загрожує голодна смерть, дипломат. боротьбою між Великою Британією та СРСР, приводом до якої став арешт брит. інженерів. Однак 26 вересня 1933 у приват. розмові з брит. дипломатом В. Странґом Д. зазначив, що навряд чи можливо, щоб 10 млн людей померло через брак їжі в СРСР протягом минулого року. Згодом амер. вчені визнали неправдивими розповіді Д. про СРСР. 2003 г. «New York Times» оголосила, що Пулітцерів. премію, видану Д., слід відкликати, оскільки його репортажі наївно відображали рад. пропаганду і не згадували більшов. звірства. Проф. Колумбій. університету М. фон Гаґен помістив статтю, у якій зазначив, що Д. переповідав рад. пропаганду без крит. аналізу. З вимогами позбавити журналіста премії виступили укр. громади США, Канади, Австралії. Однак Пулітцерів. комітет відхилив прохання, зазначивши, що статті Д. відповідають сучас. стандартам для іноз. повідомлень. 1940 відійшов від журналіст. діяльності. Помер у бідності й забутті.

І. Б. Даценко

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Дюранти Волтер / І. Б. Даценко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-19713

Том ЕСУ:

8-й

Дата виходу друком тому:

2008

Дата останньої редакції статті:

2008

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

19713

Кількість переглядів цього року:

54

Схожі статті

Коваленко
Людина  |  Том 13 | 2013
Л. М. Козак
Євдокимов
Людина  |  Том 9 | 2009
Р. Г. Клименко
Зеляк
Людина  |  Том 10 | 2010
Є. М. Нейко

Нагору