ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Кременчуцький краєзнавчий музей

КРЕМЕНЧУ́ЦЬКИЙ КРАЄЗНА́ВЧИЙ МУЗЕ́Й Підпорядк. Кременчуц. міському відділу культури (Полтав. обл.). Засн. 1937 на основі колекцій місц. учител. інституту та відділу нар. освіти у приміщенні однієї з синагог, спорудженої 1910. Під час 2-ї світової війни будівлю музею зруйновано, фонди пограбовано. 1966 прийнято постанову РМ УРСР про відновлення діяльно­сті у колиш. будинку І. Володар­ського (1916; нині вул. Жовтнева, № 2). Лише 1975 музей відкрито для відвідувачів (як істор.-краєзнавчий). Від 1992 — сучас­на назва. Нині у фондах — понад 63 тис. експонатів. Експозиція, яка висвітлює теми з природн. та істор. краєзнавства, розташ. у 11-ти залах, з них 2 — виставкові. Є наук. бібліотека (бл. 7,5 тис. прим.) й архів (бл. 400 справ). Природа Кременчуччини представлена декількома напрямами, починаючи від геол. історії краю та закінчуючи сучас. флорою та фауною. За обсягом експонатів палеонтол. колекція К. к. м. — найбільша в Полтав. обл. Тут виставлені моховатки, губки, молюски, брахіоподи, зуби гігант. кархародонів. Серед рідкіс. зразків плейстоцен. фауни — рештки печер. гієни. Сучасну флору та фауну краю розкривають діорами з числен. чучелами птахів, звірів і риб. Зберігається велика колекція мінера­лів і гірських порід, а також унікал. зразок викоп. бурштину ва­гою 525 г. Археол. колекція, яка нараховує бл. 6 тис. предметів, охоплює часовий діапазон від мустьєр. доби палеоліту до пізнього середньовіччя: неоліт. зна­­хідки дніпро-донец. культури, комплекс рогових мотик серед­ньостогів. культури у поєднанні з кістками свій. коня, комплекс черняхів. посуду з дит. похован­ня кін. 4 — поч. 5 ст., давньорус. посуд, прикраси, енколпіон то­що. У залі «Кременчук на межі 19 — 20 ст.» — фотографії, документи, пошт. листівки, особисті речі та предмети побуту кременчужан різних соц., етніч. і реліг. груп. Відтворено фрагмент старої вулиці з бруківкою, афіш. тумбою та вулич. гасовим ліхтарем, інтер’єри вітальні з меблями класич. стилю, кахел. груб­кою, великою кількістю порцелян. посуду і столового срібла та кабінету господаря будинку з письм. столом, друкар. машинкою, цінними книгами, фотографіями, годинником, зруч. напівкріслами. У залі «Велика Вітчизняна війна» створ. діораму «Визволення Кременчука від фашистських загарбників». Пре­зентовано 32 альбоми, де зібрано матеріали про загиблих у роки війни кременчужан. Під час проведення екскурсій і заходів, присвячених подіям цього часу, використовуються 20 відеофільмів. Створена 1991 постійно діюча виставка «Цього за­бути не можна!» про в’язнів конц­таборів і остарбайтерів — жит. Кременчука — донині є найінфор­мативнішою з цієї теми в Україні. Наукові працівники беруть участь в міських, обл. і заг.-укр. наук.-прак­тич. конф. Директор — А. Гайшин­ська.

Рекомендована література

  1. Кременчуцький історико-крає­знавчий музей. Х., 1975;
  2. 1987;
  3. Кремен­чуцький краєзнавчий музей. 25 років. Кременчук, 1999.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2014
Том ЕСУ:
15
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Музеї
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
1988
Вплив статті на популяризацію знань:
98
Бібліографічний опис:

Кременчуцький краєзнавчий музей / І. М. Соколова, Л. В. Гришко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-1988.

Kremenchutskyi kraieznavchyi muzei / I. M. Sokolova, L. V. Hryshko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at: https://esu.com.ua/article-1988.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору