ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Кремінь

КРЕ́МІНЬ – мінеральне утворення, що скла­дається з кристалічного й амор­фного кремнезему (опалу, халцедону або кварцу). За хім. складом переважно SiO2. Від кварцу відрізняється мікрокрис­таліч. структурою. К. поширений у природі у вигляді конкрецій, жовен, лінз і пластів, що за­­лягають серед вапняків і крейдових відкладів або у січних на­шаруваннях. Найчастіше трапля­ється в осад. породах. Утворюється при діагенезі осадів, катагенезі гірських порід і при вивітрюванні. Твердість 7. Колір жовтий, бурий або чорний. Злам раковистий. Розрізняють К.: бурокам’яний (спесартин); волокнистий (волокнистий силіма­ніт; волокнистий різновид квар­цу); залізистий і залізний (різновид кварцу, який містить домішки оксидів заліза); малахітовий (хрикозола); нільський (бура яшмова галька з Єгипту); плаваючий (пористий опал або кварц в округлих конкреціях у суміші з халцедоном орган. походження). В Україні поклади К. знаходяться на Волині, Поділлі та Донбасі. Завдяки властивос­ті К. колотися первісні люди на­­давали йому сколами необхід. форми та гостроту робочої поверхні. За допомогою К. також добували вогонь. Саме це мінерал. утворення було тим осн. каменем, який дав назву найраннішому періоду в історії люд­ства – кам’яному віку. На укр. землях виявлено низку тогочас. крем’яних шахт, а також знай­­дено значну кількість крем’яних знарядь праці, наконечників стріл і списів. Нині К. використовують для виготовлення фаянсу, емалей, глазурі та ін.

В. С. Білецький, В. І. Павлишин

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

В. С. Білецький

В. І. Павлишин

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Кремінь / В. С. Білецький, В. І. Павлишин // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-2018

Том ЕСУ:

15-й

Дата виходу друком тому:

2014

Дата останньої редакції статті:

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ

2018

Кількість переглядівдані щодо перегляду сторінок на сайті збираються від початку 2024 року

211

Схожі статті

Жеода
Ландшафти  |  Том 9  |  2009
А. Я. Радзивілл
Новосельський
Світ-суспільство-культура  |  Том 23  |  2021
С. Заброварний
Книга пам’яті України
Світ-суспільство-культура  |  Том 13  |  2013
Л. Г. Рева

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору