ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Крюківський вагонобудівний завод

КРЮ́КІВСЬКИЙ ВАГОНОБУДІВНИ́Й ЗАВО́Д – підприємство у галузі транс­портного машинобудування. Розташ. на правому березі Дніпра у Крюків. р-ні (колишнє смт Крюків) м. Кременчук Полтав. обл. Історія розпочинається 1874, коли були створ. крюків. майстерні для ремонту рухомого складу Харків.-Микол. залізниці (щомісяця ремонтували 20 вантаж. та 4 пасажир. вагонів, а також виготовляли запчастини до них). 1900, після зведення но­­вих корпусів, у майстернях працювали бл. 400 робітників, які виконували ремонт 120-ти вантаж. та 20-ти пасажир. вагонів щомісяця. 1930 майстерні перейм. на вагонобуд. завод, розпочато будівництво нових цехів. Цього ж року створ. першу власну продукцію – 22-тонну двовісну платформу. Випуск цих платформ на довгий час став основ­ним у роботі підприємства. 1932 роз­роблено і виготовлено перший у СРСР чотиривіс. 60-тон. піввагон, що стало знач. поштовхом у розвитку вітчизн. вагонобудування. Обсяги виробництва но­вого універс. піввагона з автомат. гальмом і автозачепленням постійно зростали і 1936 сягнули 7 тис. піввагонів щоро­ку. У 1930-і рр. на підприємстві працювали бл. 1800 осіб. Під час 2-ї світової війни завод евакуйовано у м. Перм (РФ), випускав фугасні авіац. бомби для фронту. Після звільнення міста (1944) підприємство відбудовано, 1945 розпочато се­рій. випуск 60-тон. піввагонів, 1948 досягнуто довоєн. обсягів з випуску продукції на значно менших вироб. площах. У 1950-х рр. колективом заводу розроблено чотиривісні платформи під різ­ні цистерни, поясні візки, чотиривіс. хопер для перевезен­ня гранульов. сажі, 40-тон. чотиривіс. піввагон для Сахаліну і 93-тон. шестивіс. піввагон (нагородж. золотою медаллю на Всесвіт. виставці 1958 у Брюсселі). 1956 на підприємстві освоєно нову конструкцію піввагона на ролик. буксах, що стала основою для випуску в подальшому шести- і восьмивіс. піввагонів не лише на заводі, а й на ін. підприємствах галузі. У 1970-х рр. К. в. з. став базовим підприємством країни у галузі вагонобудування і освоїв понад 30 типів і моделей вантаж. вагонів (шестивіс. саморозвантажувал. піввагон з бортами, що відкриваються, для перевезення вугілля та ін. сипких вантажів; вагон-хопер для перевезення цементу підвищеної вантажопідйомності і новим приводом механізму розвантаження; вагони для перевезення зерна тощо).

Всього на К. в. з. від поч. його діяльності виготовлено понад 500 тис. вагонів. Водночас завод розробив і налагодив серій. випуск декількох модифікацій гусенич. паромно-мостових машин, виготовляв різні види товарів нар. вжитку. Від поч. 1990-х рр. завод займається переважно розробленням, удосконаленням і виробництвом пів­вагонів та вагонів-хоперів вантажопідйомністю до 75 т з колією 1435 та 1520 мм, двовіс. візків під вантажні вагони, коліс. пар для пасажир. і вантаж. вагонів відповідно до міжнар. стандартів тощо. Тоді ж на підприємстві створ. автогрейдер моделі ДЗК-250 серед. класу, який за своїми па­раметрами не поступався зарубіж. аналогам, контейнери для перевезення цементу та ін. сип­ких вантажів, побут. та пром. від­ходів (на заводі розроблено і модернізовано понад 80 найменувань, користуються попитом у Німеччині, Данії, Франції та ін. країнах). 2002 освоєно пром. випуск вітчизн. пасажир. вагонів (зокрема й для метрополітенів; впроваджено 2010 у Київ. метрополітені). Групи фахівців К. в. з. нагородж. Державна преміями СРСР (1981, 1982) та Украї­ни (2003). Діє музей історії заводу, виходить багатотиражна г. «Вагонобудівник» (від 1923). Соц. сфера: Палац культури, спорт.-тех. комплекс. Кількість працівників (2012) – понад 9200 осіб. Голова правління – Є. Хворост (від 2007).

Літ.: Кудіярова Г. І. Крюківський вагонобудівний завод: гордість і слава України. П., 2005.

С. В. Філіпп

Рекомендована література

  1. Кудіярова Г. І. Крюківський вагонобудівний завод: гордість і слава України. П., 2005.

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Крюківський вагонобудівний завод / С. В. Філіпп // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-202. – Останнє поновлення : 19 черв. 2023.

Kriukivskyi vahonobudivnyi zavod / S. V. Filipp // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at : https://esu.com.ua/article-202. – Last update : 19 June 2023.

Том ЕСУ:

15-й

Дата виходу друком тому:

2014

Дата останньої редакції статті:

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

переглянути в Scopus

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ

202

Кількість переглядівдані щодо перегляду сторінок на сайті збираються від початку 2024 року

176

Схожі статті

Ґрета
Підприємcтва  |  Том 7  |  2007
А. П. Левицький
Крымучпедгиз
Підприємcтва  |  Том 15  |  2014
Е. С. Ізетов
Галичина
Підприємcтва  |  Том 5  |  2006
В. С. Муха

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору