Кріосфера
КРІОСФЕ́РА (від кріо... і сфера) – оболонка Землі неправильної форми, в якій вода перебуває у твердій чи переохолодженій фазі. Термін «К.» увів 1923 польс. вчений А. Добровольський. Для К. характерна нульова чи від’ємна т-ра. Її проявом є різні утворення: льодовики; мор., озер., річк., підзем. (багаторічна мерзлота) лід; сніг. покрив; хмари, складені льодяними кристалами (сріблясті хмари); град; ожеледь; іній; паморозь та ін. Ці утворення бувають епізодич., короткочас., сезонними, багаторіч. та багатовіковими. К. простягається до вис. 100 км та до 4–5 км вглиб земної кори (в Антарктиді), її потужність найбільша у поляр. областях. Вважають, що К. була протягом усієї геол. історії Землі, досягаючи макс. розвитку у льодовик. періоди. Її існування встановлено і на Марсі.
К. є інтеграл. частиною глобал. клімат. системи, яка впливає на енергію земної поверхні, вологість повітря, утворення хмар, опади, існування та режим річок, атмосферну та океанічну циркуляцію, екзогенні геол. процеси. Це один з осн. елементів моделювання глобал. змін клімату. В останні десятиріччя К. скорочується (зменшується потужність мор. льоду в приполяр. областях, відступають гір. льодовики, деградує багаторічна мерзлота), що є найочевиднішим проявом глобал. потепління. Утворення К. пов’яз. зі специф. екол. умовами існування багатьох видів організмів і людини, позначається на біол. особливостях, побуті та культурі люд. спільнот. Для тер. України характерні поверхн., переважно сезонні (зимові) утворення К.: сніг. покрив, мор., річк. та озер. лід, ожеледь тощо. У Карпатах в окремі холодні роки зберігаються сніжники. Давні сліди існування потужнішої К. встановлено для докембрію (льодовик. покриви) та плейстоцену (льодовик. покриви, гір. льодовики, багаторічна мерзлота).
Літ.: Джон Б., Дербишир Э., Янг Г. и др. Зимы нашей планеты / Пер. с англ. Москва, 1982; Shawn J. Marshall. The Cryosphere (Princeton Primers in Climate). 2011.
А. В. Матошко
Рекомендована література
- Джон Б., Дербишир Э., Янг Г. и др. Зимы нашей планеты / Пер. с англ. Москва, 1982;
- Shawn J. Marshall. The Cryosphere (Princeton Primers in Climate). 2011.