ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Долина

ДОЛИ́НА – від’ємна лінійно витягнута форма рельєфу земної поверхні, що має загальний похил від верхів’я до гирла. Утворюється переважно у результаті ерозійної діяльності постій. або тимчас. водотоків. Місцерозташування долин зумовлене насамперед тектонічним фактором. Первинні форми ерозійних Д. – яри та балки. В умовах вологого клімату утворюють долинно-яружні системи, характерні для тер. України. Глибина та ширина Д. залежить від віку, потужності водного потоку, геол. будови та тектон. режиму місцевості, положення базису еро- зії та заг. фізико-геогр. умов території. Верхів’я Д. річок найчастіше мають вигляд водозбір. лійок або ж починаються льодовик. цирком. Побл. гирла іноді формуються конуси виносу та дельти або морські затоки та естуарії, губи. В нижніх частинах течій річок Д. мають звивистий характер і утворюють меандри. У зрілих Д. виділяють: дно у складі річища постій. чи тимчас. водотоку та заплави; схили, на яких простежуються тераси; корінний берег. За морфологією дуже різняться Д. рівнин. та гірських річок: перші мають велику ширину при відносно незнач. глибині, похилах та крутизні схилів; другі – значну глибину при відносно невеликій ширині та різко нерівномірне падіння від витоку до гирла, часто з водоспадами. За попереч. профілем Д. може мати форми каньйону, V- та U-подібну, коритоподібну та ін. Після припинення дії водного потоку Д. можуть бути перероблені ін. процесами, спричиненими льодовиками (троги, фіорди), вітром (ваді), морем тощо. Підводні Д. є продовженням великих річк. Д. суші на шельфі. До зрілих сформ. річк. долин приурочені розсипища корис. копалин (алмазів, золота, платини, олова, титану, ільменіту). Використовують під сінокоси та вирощування с.-г. культур. В їхніх межах найчастіше розташ. населені пункти.

С. Ю. Бортник

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Долина / С. Ю. Бортник // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-20600

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

8-й

Дата виходу друком тому:

2008

Дата останньої редакції статті:

2008

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ландшафти

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

20600

Кількість переглядів цього року:

18

Схожі статті

Балтська рівнина
Ландшафти  | Том 2 | 2003
Ю. О. Амброз
Великий Атлеш
Ландшафти  | Том 4 | 2005
П. Д. Підгородецький
Донецький кряж
Ландшафти  | Том 8 | 2008
Л. І. Зеленська

Нагору