ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Доломіт

ДОЛОМІ́Т – мінерал класу карбонатів. Названий на честь франц. мінералога Д. Долом’є. Ін. назви: вапняк гіркий, вапно кремнисте, кальцит димчастий, магнезіокальцит, мурикальцит, раукальк, раутеншпат, ридольфіт, шпат доломітовий, шпат кальцієво-тальковий, шпат ромбічний, бросит (стовпчасті різновиди). CaMg [CO3]2. Сингонія тригональна. Колір білий, безбарвний, сірий, жовтий, червонуватий, коричневий. Блиск скляний до матового у дрібнозернистих і прихованокристаліч. агрегатах, перламутровий – у кристалічних. Колір риски білий. Твердість 3,5–4. Крихкий. Злам раковистий. Форми виділення: досконалі ромбоедричні кристали часто вигнутої, сідлоподіб. форми, грубо- та тонкозернисті, фарфороподібні, пластинчасті та щільні масивні агрегати, прихованокристалічні маси. Мінерали-супутники: кальцит, магнетит, кварц. Має гідротермал. (флюїдо-метасоматичне) та осадово-хемогенне походження. Зустрічається в асоціації з галогенідами, гіпсом, ангідритом, у рудних і мінерал. жилах, у тальк. і хлорит. сланцях, у гідротермально змінених ультраоснов. породах. Є суттєвою складовою частиною багатьох карбонат. товщ доломітиз. вапняків. Родовища Д. розповсюджені у всьому світі, в Україні – у нижньокам’яновугіл. карбонат. товщах Складчастого Донбасу, в середньодевон. териген.-карбонат. відкладах Волино-Поділ. плити. Розробляють відкритим способом, використовують у металург. виробництві, а також як буд. матеріал.

А. Я. Радзивілл

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Доломіт / А. Я. Радзивілл // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-20645

Том ЕСУ:

8-й

Дата виходу друком тому:

2008

Дата останньої редакції статті:

2008

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

20645

Кількість переглядів цього року:

42

Схожі статті

Єдиними устами
Світ-суспільство-культура  | Том 9 | 2009
О. Р. Гладиш
Гуки Буковинські
Світ-суспільство-культура  | Том 6 | 2006
В. П. Коржик
Костопільські вісті
Світ-суспільство-культура  | Том 14 | 2014
К. М. Курилишин

Нагору