ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Домбчевська Ірена

ДОМБЧЕ́ВСЬКА Ірена (06. 02. 1886, м. Бучач, нині Терноп. обл. – 05. 08. 1964, Нью-Йорк) – культурно-просвітницька і громадська діячка. Дружина Р. Домбчевського. 1909 на 1-му укр. просвітньо-екон. конгресі порушила питання про потребу видання просвітн. літ-ри для сільс. жінок. 1915–17 – управителька закладу для УСС при Нар. лікарні у Львові. Під час укр.-польс. війни співпрацювала з УГА. Спільно з чоловіком у м. Миколаїв (нині Львів. обл.) організувала читальню товариства «Просвіта», б-ку для дітей і молоді. 1928–32 – голова Союзу українок у м. Стрий (Львів. обл.). Від 1935 працювала у Львові у товаристві «Сільс. господар», «Центросоюзі», організовувала жін. гуртки та кооперативи. Співпрацювала із жін. період. виданнями «Нова хата», «Жін. доля»; дописувала до часописів «Діло», «Кооп. родина», «Кооп. республіка», «Назустріч». Публікувала нариси про просвітн. і кооп. діяльність жін. гуртків у селах, с.-г. виставки, школи та курси с.-г. освіти, спогади (зокрема «Три стрічі. Пам’яті Олекси Новаківського» // «Жінка», 1935, ч. 11). Наприкінці 2-ї світової війни виїхала до Австрії, згодом до Німеччини (працювала у гол. управі Об’єдн. укр. жінок). Переїхавши до США, працювала у Марій. дружині та укр. комбатант. організаціях.

Літ.: О. К. У сторіччя уродин І. Домбчевської // Свобода. 1986, 12 лют.; Передирій В. Домбчевська Ірена // Укр. журналістика в іменах. Л., 1998. Вип. 5.

В. А. Передирій

Рекомендована література

  1. О. К. У сторіччя уродин І. Домбчевської // Свобода. 1986, 12 лют.;Google Scholar
  2. Передирій В. Домбчевська Ірена // Укр. журналістика в іменах. Л., 1998. Вип. 5.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Домбчевська Ірена / В. А. Передирій // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-20729

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

8-й

Дата виходу друком тому:

2008

Дата останньої редакції статті:

2008

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Людина

Ключове слово:

культурно-просвітницька і громадська діячка

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

20729

Кількість переглядів цього року:

6

Схожі статті

Кушнірюк
Людина  |  Том 16 | 2016
Г. Я. Матвіїшин
Батіг
Людина  |  Том 2 | 2003
П. М. Перебийніс
Дуденко
Людина  |  Том 8 | 2008
В. В. Бойко

Нагору