ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Домра

ДО́МРА – російський музичний щипковий інструмент. Має опуклий корпус, склеєний з паралельних дерев’яних планок, плоскої деки та підставки-опори для ковзання нігтя правої руки при тремолюванні; гриф з металевими ладками; голівку з механізмом для натягування струн, прокладених від низу корпуса через підставки на ньому та на шийці грифа. Звук видобувається спец. пластиною – пластмас. або дерев’яним медіатором. У Моск. царстві Д. відома від 16–17 ст. як двострун. інструмент скоморохів араб. походження, ймовірно, занесений з Київ. князівства. Від казах. прототипу – домбри – відрізняється значно коротшим грифом. 1896 на замовлення кер. першого оркестру рос. нар. інструментів В. Андреєва майстер С. Налімов реконструював Д. у триструн. інструмент з квартовим строєм (ре–ля–мі), а згодом виготовлено її оркестр. різновиди (альт, тенор, бас, контрабас); 1905 Григорій Любимов створив чотириструнну Д. з квінтовим строєм (мі–ля–ре–соль) та її оркестр. різновиди. Чотириструн. домровий інструментарій, що більше відповідає мелодій. природі ладової будови укр. пісні, а також європ. традиції (свідченням чого є розповсюдження в укр. муз. побуті чотириструн. італ. мандолін з квінтовим строєм), у 20 ст. набув більшого поширення в Україні, ніж у РФ, де переважає застосування триструн. Д. Саме на основі квінтової чотириструн. Д. у 1960-х рр. М. Прокопенко відродив її укр. аналог – чотириструнну кобзу з оркестр. різновидами, які складають окрему групу в Нац. оркестрі нар. інструментів України.

М. А. Давидов

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Домра / М. А. Давидов // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-20757

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

8-й

Дата виходу друком тому:

2008

Дата останньої редакції статті:

2008

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

20757

Кількість переглядів цього року:

30

Схожі статті

Комітет державної безпеки УРСР
Світ-суспільство-культура  | Том 14 | 2014
В. Т. Окіпнюк
Нафтохімік Прикарпаття
Світ-суспільство-культура  | Том 22 | 2020
У. І. Бошко, В. Ю. Гринішак, О. М. Зварчук, Н. Я. Сербенюк
Івано-Франківський коледж фізичного виховання
Світ-суспільство-культура  | Том 11 | 2011
А. Р. Турлей

Нагору