ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Донні насадження

ДО́ННІ НАСА́ДЖЕННЯ – посадки лісу на дні розмитих балок, погаслих ярів, на конусах виносів, у заплавах річкових долин, а також мулофільтри. На дні балок і ярів, крім лож водотоків, насадження створюють для послаблення і припинення розмиву даної частини й освоєння еродованої площі. Висаджують тополі, деревоподібні та кущові верби тощо впоперек дна шириною 20–50 м з чергуванням залужених ділянок днищ шириною 50–200 м. Призначення мулофільтрів – кольматаж твердого стоку. Їх створюють впоперек днищ давньої гідрографічної сітки водопідводними тальвегами, що впадають у ставки та ін. водойми, протяжністю 100–200 м. Нижнім кінцем мулофільтру має бути рівень води у водоймі. Його ширина – ширина дна балки плюс 2 м у кожен бік. Нижню, найбільш зволожену частину, засаджують кущовими лозами чи смородиною, вище – чагарники з деревами. Конуси виносу в гирлах балок, ярів заліснюють для освоєння площ з відкладами твердого стоку. Багаторядні насадження створюють по всій ширині конусу виносу із швидкорослих верб, тополь, різних кущів. У заплавах річок доцільно створювати прируслові смуги шириною 15–20 м для захисту берегів від руйнування і затримки виносів у заплаву під час повені, куртинні посадки – у заболоченій притерасній заплаві із деревних, добре транспіруючих порід, 5–7-рядні вітроломно-кольматуючі смуги – в заплавах великих рік із деревно-чагарник. порід. Д. н. мають бути переважно щільними.

С. А. Генсірук, О. С. Мельник

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Донні насадження / С. А. Генсірук, О. С. Мельник // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-20891

Том ЕСУ:

8-й

Дата виходу друком тому:

2008

Дата останньої редакції статті:

2008

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

20891

Кількість переглядів цього року:

4

Схожі статті

Вопросы теоріи и психологіи творчества
Світ-суспільство-культура  | Том 5 | 2006
І. Д. Бажинов
Дніпропетровський державний цирк
Світ-суспільство-культура  | Том 8 | 2008
К. І. Котенко, Л. О. Єловських
Білялов
Світ-суспільство-культура  |  Том 2 | 2003
Ю. У. Кандимов

Нагору