ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Дотація

ДОТА́ЦІЯ (лат. dotatio — дар, пожертвування) — грошова допомога з державного бюджету підприємствам, організаціям, місцевим органам влади, а також окремим особам для покриття збитків, компенсації втрат, збалансування бюджетів та інших цілей. Виділення Д. не передбачає повернення одержувачем і не має строго обумовленого призначення. Дотують, як правило, низькорентабельні та збиткові підприємства, важливі для нац. економіки у цілому, і с.-г. виробництво. Систему Д. використовують для фінансування соц.-культур. установ, житлово-комунал. підприємств і організацій, що обслуговують насел. і не покривають свої затрати через занижені ціни на товари й тарифи на послуги. Д. виділяють у випадку, коли видатки перевищують доходи, для їх остаточ. збалансованості. В умовах перебудови бюджет. відносин систему Д. витісняє субвенц. форма бюджет. фінансування. Експортні Д. спрямовують на різні податк. пільги експортерам товарів і послуг (зниження податк. ставок; повернення експортерам внутр. податків на продукцію, що експортується; надання можливості придбати без сплати податків на внутр. і зовн. ринках товарів, які використовують для виробництва експорт. продукції; звільнення від податків транспортування і складування експорт. товарів тощо); виплату експорт. премій; субсидування пільгових відсотк. ставок по експорт. комерц. і банків. кредитах; виплату різниці у вартості послуг із транспортування вантажів нац. й іноз. перевізників; поповнення грош. ресурсів спеціалізов. кредит. і страхових установ та ін. Надання Д. експортерам є одним із заходів нетариф. протекціонізму.

З переходом до ринк. умов господарювання в Україні практично скасовані Д. збитк. підприємствам, але збереглися Д. місц. органам влади для збалансування місц. бюджетів. Їх розмір значно залежить від податків, наданих у розпорядження місц. бюджетів; нормативів відрахувань у місц. бюджети від заг.-держ. податків; податк. пільг і рівня збору податків у різних регіонах. Регіони, що мають низький рівень збору податків у розрахунках на одиницю виробленої валової доданої вартості, отримують найбільші Д. (Вінн., Волин., Терноп. обл.). Відповідно до Закону «Про державний бюджет України на 2007 р.» Д. місц. бюджетам передбачені у сумі 18 581,5 млн грн, що становить 3,2 % ВВП (1996 цей показник становив 1,5 % ВВП).

Літ.: Луніна І. О. Державні фінанси України в перехідний період. К., 2000.

Л. М. Шаблиста

Рекомендована література

  1. Луніна І. О. Державні фінанси України в перехідний період. К., 2000.
завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
8-й
Дата виходу друком тому:
Дата останньої редакції статті:
груд. 2008
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
21115
Вплив статті на популяризацію знань:
752

Дотація / Л. М. Шаблиста // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-21115

Dotatsiia / L. M. Shablysta // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2008. – Available at : https://esu.com.ua/article-21115

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Мистців українців в Америці об’єднання
Світ-суспільство-культура  |  Том 20  |  2018
Г. Г. Стельмащук
Миргородська порода свиней
Світ-суспільство-культура  |  Том 20  |  2018
В. М. Нагаєвич
Гопак
Світ-суспільство-культура  |  Том 6  |  2006
Ю. О. Станішевський

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору