Розмір шрифту

A

Дохід

ДОХІ́Д — надходже­н­ня грошових коштів чи отрима­н­ня матеріальних цін­ностей, що мають грошову вартість. Поня­т­тя «Д.» використовують стосовно держави у цілому (вип. продукції та доходи зведеного бюджету), під­приємства чи фірми (валовий Д., чистий Д. під­приємства), окремих осіб (див. Доходи населе­н­ня). У валовий Д. під­приємства включають виручку, грош. надходже­н­ня від продажу товарів, послуг, коштов. майна, викона­н­ня робіт, від­сотки, отримані за рахунок на­да­н­ня грошей у кредит, ін. грош. і матеріал. надходже­н­ня. Д. держави у зведеному бюджеті країни складають різні види податк. надходжень, неподатк. та ін. надходже­н­ня (зокрема 2006 73,2 % зведеного бюджету склали податк., 23,6 % — неподатк., 3,2 % — ін. надходже­н­ня). Часто використовують термін «чистий Д.», що пред­ставляє різницю між заг., валовим Д. і витратами матеріал. ресурсів. На по­значе­н­ня кінц. спожива­н­ня товарів і послуг та заощадже­н­ня у системі нац. рахунків за­стосовують категорію «кінц. Д.». Д. можуть мати грош. і натурал. форми, бути номінал. і реал. Номінал. Д. вимірюють у поточ. (фактич.) діючих цінах певного періоду, що існують на момент виробництва, реал. — у цінах певного базового періоду.

Д. — одне з найбільш складних понять в екон. науці. Тільки протягом 20 ст. його ви­значе­н­ня за­знало знач. змін. Зокрема амер. економіст І. Фішер у праці «The Theory of Interest» («Теорія від­сотка», Нью-Йорк, 1930) поня­т­тя «Д.» звів до кінц. спожива­н­ня. Натомість нідерланд. статистик Ф. Бос 1989 ви­значив Д. як суму кінц. спожива­н­ня і чистого приросту запасів капітал. активів, однак за­уважив, що це заг. ви­значе­н­ня необхідно конкретизувати та уточнити. Склад. характер концепції Д. ви­знав у кн. «Value and Capital» («Вартість і капітал», Оксфорд, 1939) один зі світ. авторитетів у цій галузі британ. економіст Дж. Хікс. Він вважав заг.-ві­домі поня­т­тя «Д.» і «заощадже­н­ня» не логіч. категоріями, а певним на­ближе­н­ням до дійсності, необхід. бізнесменам для кращої орієнтації у вирішен­ні практич. питань. Цю точку зору під­тримав нім. економіст і статистик П. фон дер Ліппе, який висловив думку про те, що ви­значе­н­ня Д. залежить від цілей аналізу й практич. задач, для виріше­н­ня яких повин­ні використовувати дані про Д. і заощадже­н­ня. За П. фон дер Ліппе, Д. — сума грош. Д., що регулярно надходить господарюючим субʼєктам і впливає на грош. попит. Це ви­значе­н­ня повʼязане із зав­да­н­ням ви­вче­н­ня попиту на гроші. Ін. під­хід до ви­значе­н­ня Д. — включати як грош., так і натурал. надходже­н­ня (за­стосовують під час аналізу рівня життя). У системі нац. рахунків ООН 1993 показники Д. базуються на концепції, за­пропонованій Дж. Хіксом: Д. — макс. сума, яку можна витратити на спожива­н­ня за певний період і, разом з тим, зберегти у кінці цього періоду початк. капітал. Таким чином, показники Д. повин­ні показати, скільки люди можуть витратити на спожива­н­ня, не ставши при цьому бідними. Ви­значе­н­ня Д., рекомендоване у системі нац. рахунків для макроекон. роз­рахунків, не спів­падає з ви­значе­н­ням, прийнятим у бухгалтер. обліку. В новій системі нац. рахунків перед­бачена система показників Д., яка на основі заг. концепції Дж. Хікса характеризує різні, але взаємоповʼязані фази й аспекти процесу роз­поділу.

Рекомендована література

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2008
Том ЕСУ:
8
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
21118
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
210
сьогодні:
1
Бібліографічний опис:

Дохід / А. П. Ревенко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-21118.

Dokhid / A. P. Revenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2008. – Available at: https://esu.com.ua/article-21118.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору