Демократичне об’єднання бувших репресованих українців совєтами (ДОБРУС)
ДЕМОКРАТИ́ЧНЕ ОБ’Є́ДНАННЯ БУ́ВШИХ РЕПРЕСО́ВАНИХ УКРАЇ́НЦІВ СОВЄ́ТАМИ (ДОБРУС) Засн. у грудні 1951 в Мюнхені під час конф. українців, які зазнали переслідувань у срср. У конф. взяли участь 62 колишні в’язні НКВС, двох із яких у срср засуджено до розстрілу, ще двох — на довічне заслання, 9 — до довголіт. ув’язнення, 38 — на нетривалі терміни. Голови ДОБРУСу — В. Дубровський, Д. Білий (від 1956). Подібне об’єдн. з участю кубан. козаків створ. у Великій Британії. Свідчення його членів про злодіяння рад. влади опубл. у кн. «Найбільший злочин Кремля: Заплянований штучний голод в Україні 1932–1933 років» М. Вербицького (Лондон, 1952). Член об’єдн. збирали інформацію й оприлюднювали документи, свідчення очевидців про масові вбивства, депортації українського народу комуніст. владою. Видано низку книг, зокрема в Австралії — «Заметеним шляхом» К. Каздоби (описано долю вивезених за межі України «розкуркулених» селян); у Німеччині — упорядковану Ю. Семенком кн. «Голод 1933 року в Україні: Свідчення про винищування Москвою укр. селянства» (Мюнхен, 1963; Дн., 1993), «Незабутній злочин — винищення Москвою українського народу» (Мюнхен, 1985) Д. Білого.
Обидва ДОБРУСи видавали щомісячник «Голос недостріляних»; їхні матеріали друкували у г. «Укр. вісті», «Укр. селянин», ж. «Укр. земля». Під час візиту М. Хрущова до Великої Британії ДОБРУСи видали газету англ. мовою з гаслом: «Ліквідуйте концтабори в СРСР!». Діяльність ДОБРУСу та Союзу українців — жертв рос. комуніст. терору координує Світ. федерація українців — колиш. політв’язнів і репрес. совєт. режимом з осідком у Нью-Йорку та Монреалі (від 1972).
Літ.: Дубровський В. Машина масового вбивства. Мюнхен, 1959; Кривенко М. Кадри УРДП на службі Москви. Лондон, 1959; На суд української еміграції, націонал-комунізм-хвильовізм та його пропагандистів. Нью-Йорк; Торонто, 1959; Пігідо Ф. 8 000 000. 1933-й рік на Україні. Вінніпеґ, [Б. р.].
Ю. С. Семенко
Рекомендована література
- Дубровський В. Машина масового вбивства. Мюнхен, 1959;
- Кривенко М. Кадри УРДП на службі Москви. Лондон, 1959;
- На суд української еміграції, націонал-комунізм-хвильовізм та його пропагандистів. Нью-Йорк; Торонто, 1959;
- Пігідо Ф. 8 000 000. 1933-й рік на Україні. Вінніпеґ, [Б. р.].